Dijital halkla ilişkiler aracı olarak web sitelerinin marka güvenine etkisi
The effect of websites on brand trust as a digital public relations tool
  1. Tez No: 826611
  2. Yazar: NESLİ HAN DİKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KARAYEL BİLBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Web siteleri, halkla ilişkilerin dijitalleşme süreci sonucu ortaya çıkmış olan iletişim unsurlarından en önemlilerinden biri olarak görülmektedir. Kullanıcıların doğrudan şirkete ulaşabilecekleri ve geri bildirimde bulunabilecekleri bir alan sunan web sitelerinin içerik ve tasarım açısından kalitesi uygulanan dijital halkla ilişkiler stratejisinde incelenmesi gereken bir unsur olarak nitelendirilmektedir. Bir web sitesinin kullanıcı dostu olup olmadığı sorusunu web sitesine dair tek bir özellik üzerinden değerlendirmek mümkün değildir. Bu nedenle çalışma kapsamında web sitesi tek bir yönüyle ele alınmamakta, sitede yer alan bilgi, güvenlik, deneyim, hız ve arayüze ilişkin faktörler çerçevesinde incelenmektedir. Dijital halkla ilişkilerin başarısı ise, kullanıcı kitlesinin markaya duydukları güven üzerinden değerlendirilebilir. Bu doğrultuda, web sitelerine ilişkin özellikler marka güveni üzerinde yarattıkları varsayılan etki üzerinden ele alınmaktadır. Web sitesine ilişkin özelliklerin marka güveni üzerindeki etkisinin varlığı, bu etkinin büyüklüğü, anlamlılığı ve bu özelliklerin bireysel olarak marka güveni üzerindeki varsayılan rolü tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Web sites are seen as one of the most important of those who are unsure of the communication that has emerged as a result of the public digitalization process. Websites, which offer an area where users can reach the company and give feedback, are considered as an element that should be examined in a quality-oriented digital public relations strategy in terms of content and design. It is not possible to evaluate websites on a single feature, as it is not friendly to a web user or not. Standard reason, within the scope of the study, the website is not handled with a single aspect, but the scope of information, security, experience, speed and interface elements on the site are examined. Achieving results with the digital public can be evaluated through trust in the results of the user group regarding the brand. In this direction, the features of the websites are discussed through the general effect they have on brand trust. The block presence, the increase of this effect, the navigation of the features of the website on brand trust and the assumed role of these features on individual brand trust are discussed.