Edebiyat öğretiminde örneklem olarak on dokuzuncu yüzyıl divan ve halk şairlerinin müşterekleri
19th century divan and popular poetry simjlar aspects as a sample in the literary education
- Tez No: 125584
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KIRKKILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 512
Özet
II ÖZET DOKTORA TEZİ EDEBİYAT ÖĞRETİMİNDE ÖRNEKLEM OLARAK ON DOKUZUNCU YÜZYIL DİVAN VE HALK ŞİİRİ MÜŞTEREKLERİ Suat UMAGAN Danışman: Prof. Dr. Ahmet KIRKKILIÇ 2003- Sayfa 500 Jüri Edebiyat Eğitiminde Örneklem Olarak On Dokuzuncu Yüzyıl Divan ve Halk Şiiri Müşterekleri adlı doktora çalışması, divan ve halk şairlerinin birbirlerine fazla yakınlık gösterdikleri on dokuzuncu yüzyıl şiirinin belirli sınırlık içerisinde incelenmesidir. Bu yüzyılda yetişen divan şairlerinden Yenişehirli Avnî, Enderunlu Vâsıf, Hersekli Arif Hikmet Bey, Adile Sultan, Şeref Hanım, Leskofçalı Galip'in; halk şairlerinden Erzurumlu Emrah, Seyranî, Dertli, Bayburtlu Zihnî, Şem'î, Sümmanî ve Dadaloğlu'nun şiirleri incelenmiştir. Bu şairlerin din, tasavvuf, tarihî şahsiyetler, ülkeler, şehirler, kavimler, dağlar, nehirler, içtimaî hayat, insan, (sevgili) âşık ve vücut akşamlan, maddî-manevî hâller, rakip, kozmik alem, zaman, dört unsur, hayvanlar, nebatlar, atasözü ve deyim konularında oluşturdukları müşterekler bulunmaya çalışılmıştır. Konuların öğretilmesinde öğretim teknik ve yöntemler, hedef davranış ve amaçlar belirlenmiştir. Tezin sonunda şairlerin hangi konulardan ne kadar müşterek oluşturdukları tablo hâlinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PH.D. THESIS 19th CENTURY DİVAN AND POPULAR POETRY SIMILAR ASPECTS AS A SAMPLE IN THE LITERARY EDUCATION Suat UMAGAN Supervisor: Prof. Dr. Ahmet KIRKKILIÇ 2003- Page: 500 Jury The study of this Doctorate callled 19 th century“Divan”and“Popular poetry”similar aspects as a sample in the literary Education, is the study in the limited o f 1 9 century poetry t hat t he D ıvan and p opular p oets s how more c lose relationship each other. Yenişehirli Avni, Enderunlu Vasıf, Hersekli Arif Hikmet bey, Adile sultan, Şeref hanım, Leskofçalı Galip among Divan Poets, grown in this century, studied poems of Erzurumlu Emrah, Seyrani, Dertli, Bayburtlu Zihni, Şem'i, Sümmani and Dadaloğlu from popular poets. Some similar aspects were tried learning out about the subjects such as religion, tasavvuf, historical writers, countries, cities, races, mountains, rivers, social life, human being (lover) love and body parts, material and moral things, opponent, cosmic world, time, four samples, animal, hectares, proverbs of these poets. Teaching techniques and methods, aimed behaviours and intends in the teaching of these subjects have been prepared At the end of this paper, the fact that which subject matters cover common grounds of the poets is shown on the table.