The female residual and the female emergent in Okot Pp'bitek's Song of Lawino and Buchi Emecheta's Second-class Citizen
Okot P'bitek'in Song of Lawıno ve Buchi Emecheta'nın Second-class Citizen adlı eserlerinde kalıntısal ve doğmakta olan kadın temsilleri
  1. Tez No: 826609
  2. Yazar: GÖRKEM SALTIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKEM SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez, Okot p'Bitek'in Song of Lawino (1966) ve Buchi Emecheta'nın Second-Class Citizen (1974) adlı eserlerini Kültürel Materyalizm kuramı aracılığıyla inceler. Eserlerdeki karakter temsillerini, sosyal ve kültürel ortamları incelerken, Raymond Williams'ın Duygu Yapıları – Egemen, Kalıntısal ve Doğmakta Olan – hakkındaki tartışmalarından faydalanır. Tez boyunca, çift katmanlı sömürgeleştirilen Afrikalı kadınların – Lawino, Clementine (Song of Lawino) ve Adah Obi (Second-Class Citizen) – İngiliz sömürgeciliği, ataerkil değerler ve Afrika kültürel kaynaklarının tahribi gibi sorunlarla nasıl yüzleştikleri araştırılır. Bu kadın karakterlerin kıyaslamalı analizi, kalıntısal ve doğmakta olan duruşlar arasında net farklar olduğunu ortaya çıkarır. Bu farklara rağmen ortak özellikleri çift katmanlı sömürgeleştirilmiş sosyal konumlarıdır, ve bu durum Gayatri Chakravorty Spivak'ın Madun tartışmalarıyla incelenecektir. Bu tez, Afrikalı kadınların seslerinin, ataerkil sosyal hiyerarşi derinliklerinde, sorunsallaştığını kanıtlamayı amaçlar. Bunun üzerine, duyulamayan seslerinin, sömürgeci ve ataerkil değerlere meydan okuyarak kendilerine konuşma özgürlüğü sunabilmelerinin belirsiz olduğunu iddia eder.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Okot p'Bitek's Song of Lawino (1966) and Buchi Emecheta's Second-Class Citizen (1974) through the Cultural Materialist approach. It utilizes Raymond Williams' discussions on the Structures of Feeling – namely Dominant, Residual and Emergent – in analyzing the characters and social and cultural spaces they inhabit. In this respect, it aims to analyze the representation of doubly-colonized African women – Lawino, Clementine (Song of Lawino) and Adah Obi (Second-Class Citizen) – in order to explore how they face the challenges of dominant British colonial realities, patriarchal values and disruption of African cultural customs. A comparative outlook of these three female characters brings in clear differences between the forms of residue and emergence. Despite having different residual and emergent approaches toward colonial operations, the common point is their doubly-colonized status, which will be examined through Gayatri Chakravorty Spivak's discussions on the Subaltern. This thesis aims to prove that African women's voices are problematized within the depths of the patriarchal social hierarchy. It claims that it is unclear whether or not their unheard voices could ever question patriarchal colonial values to offer any freedom of speech to themselves.