Maslak kasırlarının restorasyon öncesi ve sonrası incelemesi: Kasr-ı Hümayun örneği
An analysis of pre-restoration and post-restoration of Maslak palaces: A case study of Kasr-ı Hümayun'
  1. Tez No: 826631
  2. Yazar: RAVZA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENNUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ana başlığı ''Maslak Kasırlarının Restorasyon Öncesi ve Sonrası incelemesi: Kasr-ı Hümayun Örneği''olan bu tezin Maslak Kasırlarında bulunan Kasr-ı Hümayun, Limonluk, Mabeyn-i Hümayun, Çadır Köşkü ve Paşalar Dairesi adlı yapıların günümüze kadar yapılan restorasyon çalışmalarının incelenmesini içermektedir. Sultan II.Abdülhamid'in Maslak Kasırlarının her bir yapısında emeği olduğu ve Şehzadelik zamanın neredeyse tamamını bu kasırlarda geçirdiği, tahta daveti de Kasr-ı Hümayun'un üst katındaki salonda gerçekleşmesi yapıya olan merakımı arttırmıştır bundan dolayı bu konuda tez yazmış bulunmaktayım. Maslak Kasırları'nın tarihi ve konumu, tasarım konsepti, plan şeması, malzemeleri, bezemeleri, ve geçirdiği süreçler ile günümüzdeki durumu incelenmiştir. Milli saraylar müdürlüğünden yapılar ile ilgili alınan fotoğraflar ve belgeler incelenmiştir. Maslak Kasırlarına gidilerek fotoğraflama, analiz ve gözlem yapılarak geçirdiği restorasyonlar ve günümüz durumu incelenmiştir. Genellikle yapılan restorasyon çalışmalarında tavan bezemeleri, kapılarda bulunan altın varak işlemeler, binanın cephe kısmındaki ahşapların değiştirilmesi ve boyanması işleri yapılmıştır. Yapıların geçirdiği restorasyon süreçlerinde aslı korunmaya çalışılarak işlem yapılmıştır. Günümüz durumunda restorasyona ihtiyaç duymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the examination of the restoration works carried out on Kasr-ı Hümayun, Limonluk, Mabeyn-i Hümayun, Çadır Köşkü, and Paşalar Dairesi, which are located in the Maslak Palaces. It is known that Sultan Abdulhamid II played a significant role in each structure of the Maslak Palaces and spent most of his princely years in these palaces. Moreover, the intrigue of the throne being invited in the upper salon of Kasr-ı Hümayun has intensified my curiosity about this particular structure, leading me to write this thesis. The historical background, location, design concept, floor plans, materials, ornamentation, and the current state of the Maslak Palaces were examined. Photographs and documents obtained from the National Palaces Directorate were reviewed. On-site visits to the Maslak Palaces were conducted for photography, analysis, and observation to examine the restoration processes they underwent and their present condition. Generally, the restoration works focused on preserving the original elements, including ceiling decorations, gold leaf embellishments on the doors, and the replacement and painting of wooden elements on the facades. The restoration processes aimed to retain the authenticity of the structures. However, the palaces are currently in need of further restoration.