İslâm'da erkek ahlâkı
Male morality in İslam
- Tez No: 826632
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED FATİH KESLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yüce Allah, değişmez yasaları gereğince insanı erkek ve kadın olarak yaratmıştır. O'nun tertemiz fıtrat üzere yaratmış olduğu bu canlılar dünyaya geldikleri ilk andan itibaren fıtratlarına ters olan karmaşa temelli hayatlarını düzene koyabilme adına bir düzen ve anlam arayışı içerisinde olmuşlardır. Tavır ve tutum noktasında bireylerin davranışlarına yön vererek toplumsal düzen için potansiyel bir güç kaynağı oluşturan İslâm'ın evrensel ahlâk yasaları, bahsi geçen bu arayışın sarsılmaz hakikatleri konumundadır. Kuşkusuz bu hakikatler, toplumun mihenk taşını oluşturan aile kurumu için oldukça önem arz etmektedir. Bu çalışma, aile kurumunun mevcut yanılgılarına ışık tutarak çiftleri içinde bulundukları karanlıktan kurtarıp toplumun sağlam bir temel üzerinde inşa edilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca toplumda aile içi sorumluluklar bağlamında, kadın ahlâkıyla ilgili birçok konu ele alınırken, erkek ahlâkı üzerinde yeterince durulmadığı gerçeğine dikkat çeken bu çalışma, Yüce Allah'ın belirlediği ilâhî düzene gönderme yaparak, mevcut eksikliği İslâmî perspektiften okuyucuya sunmayı hedeflemektedir. Böylece ahlâkî değerlerin, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tüm insanları bağladığı gerçeği, açık bir şekilde ortaya konmuş olunacaktır. Unutulmamalıdır ki bu çalışma ne kadını övüp erkeği yermek ne de erkeği Yüceltip kadını ötelemek için hazırlanmıştır. Bu çalışmanın asıl ve yegâne hedefi, bugüne değin İslâm adı altında aksettirilen pek çok yanlış öğretinin karanlık yüzlerine ışık tutarak rotası kaybedilen evlilik yolculuğunda, eşlere bir nebze olsun pusula olabilmektir.
Özet (Çeviri)
The Almighty Allah created humans as male and female, guided by His unchanging laws. These beings, born with a pure nature, have always sought order and meaning, rejecting a life based on chaos. The universal moral laws of Islam, which direct individuals' behaviors and serve as a potential source of power for social order, are the unwavering truths in this quest. Undoubtedly, these truths constitute a set of rules that are highly significant for the cornerstone of society, which is the institution of the family. This study aims to shed light on the current misconceptions of the family institution and to save the couples from the darkness they are in and to contribute to the construction of the society on a solid foundation. In addition, in the context of family responsibilities in society, this study, which draws attention to the fact that while many issues related to women's morality are discussed, the fact that male morality is not emphasized enough, aims to present the current deficiency to the reader from an Islamic perspective by referring to the divine order determined by Almighty Allah. Thus, the fact that moral values bind all people regardless of gender will be clearly demonstrated. Furthermore, it should be noted that this study is not prepared to praise women and criticize men, or to glorify men and marginalize women. The main and sole objective of this study is to illuminate the misrepresented aspects of teachings under the name of Islam and provide guidance for couples on their journey of marriage.