Effects of green human resource management policies on sustainability in public companies in Kenya
Kenya'daki kamu şirketlerinde yeşil insan kaynakları yönetimi politikalarının sürdürülebilirliğe etkileri
  1. Tez No: 826634
  2. Yazar: ANN NJERI KAMAU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY ÖZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı ve İşletme Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma çalışmasının temel amacı Kenya'daki kamu şirketlerinde Yeşil İKY politikalarının uygulanmasını etkileyen faktörleri bulmak ve ortaya koymaktır. Yeşil yönetim politikaları ve girişimleri, dünyada nesiller için daha iyi bir gelecek yaratmaya odaklanan işletmeler için önemli bir unsur haline geldi. Kuruluşların, çalışanların çalışma ortamlarında sürdürülebilirliği teşvik etmek için yeşil yönetim girişimlerini ve uygulamalarını benimsemelerini sağlamaları önemlidir. Çalışmanın literatür taraması, araştırma modelinin ve araştırma sorularının oluşturulmasına yardımcı olan, araştırma gerektiren araştırmadaki boşlukları ortaya koymaktadır. GHRM kavramının teorik olarak gözden geçirilmesi, bu çalışmaya rehberlik eden kavramsal çerçevenin oluşturulmasını hızlandırır ve yardımcı olur. Çalışma, özellikle Kenya'da seçilen beş halka açık şirket için tanımlayıcı bir araştırma tasarımı kullanmaktadır. Hedef kitlenin yaklaşık 2400 çalışan olacağı ve bunların arasından 95 kişinin seçileceği tahmin edilmektedir. Veriler, bir araştırma mekanizması olarak anketler kullanılarak toplanacaktır. Toplanan veriler, tanımlayıcı, teorik ve çıkarımsal istatistikler kullanılarak niceliksel olarak toplanır ve analiz edilir. Dergiler ve veritabanları aracılığıyla daha fazla araştırma yapılacaktır. Çalışma, kuruluşların ilgili yeşil insan uygulamalarını uygulamalarına yardımcı oluyor.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research work is to find and demonstrate the factors influencing the execution of Green HRM policies in public companies in Kenya. Green management policies and initiatives have become an important aspect for businesses that are focusing on creating a better future for generations in the world. It is important that organizations ensure employees adoptgreen management initiatives and practices to promote sustainability in working environments. The literature review of the studypresents the gaps in the research requiring investigation which helps in the generation ofthe research model and research questions. A theoretical review of the concept of GHRM accelerates and assistsin the formation of the conceptual framework guiding this study. The study employs a descriptive research design specifically for the five public companies of choice in Kenya. The target population is approximated to be 2400 employees from which 95 will be selected. Data will be gathered using questionnaires as a mechanism of research. Collected data is gathered and analyzed quantitively using descriptive, theoretical, and inferential statistics. Further research will be done through journals and databases. The study helps organizations implement relevant green human practices.