Beton basınç dayanımının fotogrametrik yöntem ile analiz edilmesi
Analysis of concrete compressive strength usingphotogrammetric method
  1. Tez No: 826710
  2. Yazar: MERVE DELİAVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ülkemizdeki yapıların büyük çoğunluğunda yapı malzemesi olarak beton kullanılmaktadır. Deprem kuşağında bulunan ülkemizin betonarme yapılarında kullanılan betonun basınç dayanımının belirlenmesi bu açıdan oldukça önemlidir. Çalışmada beton basınç dayanımının belirlenmesinde fotogrametrinin kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada beton basınç dayanımını belirlemek için U-TEST firması tarafından üretilen beton basınç presi kullanılmıştır. Beton basınç dayanımını belirlemek için beton basınç presi ile standart deney yöntemi uygulanarak hazırlanan beton numuneler kırılmaya tabi tutulmuş ve bu deney ile eş zamanlı olarak tripod üzerinde yer alan iki kameradan görüntü alımı gerçekleştirilmiştir. Alınan görüntülerin üzerinde yer alan kontrol noktaları kullanılarak deformasyon miktarları hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda beton numune üzerinde meydana gelen değişimin belirlenmesi ile beton basınç dayanımı arasında ilişki kurulması ve fotogrametrinin bu alanda kullanılabilirliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmanın disiplinler arası bir yaklaşım ile gerçekleştirilmesi ilgili disiplinler arasındaki bağlantıyı kurmayı ve farklı bir bakış açısı kazanılmasını amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Concrete is used as a building material for most of the buildings in our country. Determining compressive strength, the most important mechanical parameter of concrete used in the concrete structures of our country found in the earthquake zone is crucial in this respect. The study aimed to research the usability of photogrammetry in determining concrete compressive strength. Concrete compression testing machines produced by U-TEST company was used to determine the concrete compressive strength in the study. The concrete compression testing machines and the standard experimental method were applied to determine concrete compressive strength, applying a concrete sample to be broken while real-time receiving images from two cameras on the tripod. The amount of distortion was calculated using checkpoints on the images being taken. As a result of the study, the relationship between determining the change occurring on the concrete sample and concrete compressive strength was established and the availability of photogrammetry in this area. Also, this study provided practical monitoring of concrete strength testing through an interdisciplinary approach.