S-triazin kullanılarak çok dişli schiff bazlarının sentezi, karakterizasyonu ve bazı geçiş metali komplekslerinin incelenmesi
The synthesis, characterization and investigation of some transition metal complexes of multi-threaded schiff bases using s-triazine
- Tez No: 826779
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, ilk önce siyanürik klorür ve hidrokinon'un 0 ºC'daki reaksiyonundan ilk temel ara ürün elde edilmiştir. Elde edilen bu ara ürün benzen ortamında 4-hidroksibenzaldehit ile reaksiyonundan EBA1 olarak kodladığımız 4,4',4'',4'''-(((1,4-fenilenbis(oksi))bis(1,3,5-triazin-6,2,4-triil))tetrakis(oksi))tetrabenzaldehit elde edil-miştir. Elde edilen bu bileşiğin DMF ortamında 1:4 mol oranında 4-aminobenzoik asit ve 5-aminoizoftalik asit ile ayrı ayrı reaksiyonundan sırasıyla EBL1 ve EBL2 olarak kodladığımız iki adet hedef ligand elde edilmiştir. Daha sonra siyanürik klorür ve 1,4-fenilendiamin' in 0 ºC'daki reaksiyonundan ikinci temel ara ürün elde edilmiştir. Elde edilen bu ikinci araürün benzen ortamında 4-hidroksibenzaldehit ile reaksiyona sokularak EBA2 olarak kodladığımız 4,4',4'',4'''-(((1,4-fenilenbis(azanediil))bis(1,3,5-triazin-6,2,4-triil))tetrakis(oksi))tetrabenzalde-hit elde edilmiştir. Elde edilen bu bileşiğin DMF ortamında 1:4 mol oranında 4-aminobenzoik asit ve 5-aminoizoftalik asit ile ayrı ayrı reaksiyonundan EBL3 ve EBL4 olarak kodladığımız iki adet daha hedef ligand elde edilmiştir. Elde edilen bu ligandlar 1H NMR ve 13C NMR, FTIR, elementel analiz yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Elde edilen hedef ligandlar metanol ortamında [M(Salen/Saloph)]2O (M= Cr3+ ve Fe3+) ile reaksiyona sokularak Salen/Saloph şapkalı çok dişli Schiff bazı kompleksleri elde edilmiştir. Elde edilen bu kompleksler elementel analiz, FTIR teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Elde edillen komplekslerin manyetik özellikleri manyetik süsseptibilite terazisi kullanılarak araştırılmıştır. Komplekslerin termal dayanıklılıkları TGA tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Bu çalışma sonunda paramanyetik özellik gösteren termal olarak oldukça dayanıklı 6 adet tetrapodal ligand ve 16 adet tetrapodal kompleks sentezlenip karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, first basic mid-product was obtained by reacting cyanuric chloride and hydroquinone at 0 ºC. 4,4',4'',4''-(((1,4-phenylenebis(oxy))bis(1,3,5-triazine-6,2,4-triyl))tetrakis(oxy))tetrabenzaldehyde encoded as EBA1 was obtained from the reaction of this compound and 4-hydroxybenzaldehyde in benzene environment. Two target ligands encoded as EBL1 and EBL2 were obtained by reacting this compound with 4-aminobenzoic acid and 5-aminoisophthalic acid at 1:4 mole ratio in DMF medium, respectively. Then, second basic mid-product was obtained by reacting cyanuric chloride with 1,4-phenylenediamine at 0 ºC. 4,4',4'',4''-((((1,4-phenylenebis(azanediyl))bis(1,3,5-triazine-6,2,4triyl))tetrakis(oxy))tetrabenzaldehyde encoded as EBA2 was obtained from the reaction of this compound and 4-hydroxybenzaldehyde in benzene environment. Two target ligands encoded as EBL3 and EBL4 were obtained by reacting this compound with 4-aminobenzoic acid and 5-aminoisophthalic acid at 1:4 mole ratio in DMF medium, respectively. These ligands obtained were characterized by 1H NMR and 13C NMR, FTIR, elemental analysis methods. The obtained target ligands were reacted with [M(Salen/Saloph)]2O (M= Cr3+ and Fe3+) in methanol medium to obtain Salen/Saloph capped polydentary Schiff base complexes. These complexes were characterized using elemental analysis, FTIR techniques. The magnetic properties of the obtained complexes were investigated using a magnetic susceptibility balance. The thermal endurance of the complexes was determined using the TGA technique. The end of the study, 6 tetrapodal ligands and 16 tetrapodal complexes, which are thermally stable with paramagnetic properties, were synthesized and characterized.