Katkılı titanyum dioksitin yapısal, mekanik ve optik özelliklerinin incelenmesi: Ab initio hesabı
Investigation of structural, mechanical and optic properties of zr and hf doped titanium dioxide: Ab initio calculation
- Tez No: 826817
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZDEMİR, PROF. DR. ŞEVKET ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada farklı konsantrasyonlarda x = 0'dan x = 1'e kadar 0.1 katkılama adımı ile Titanyum (Ti) yerine Zirkonyum (Zr) ve Hafniyum (Hf) ekleyerek Ti1-x(Zr, Hf)xO2'in yapısal, mekanik ve optik özellikleri ab initio (temel ilke) metodu ile incelendi. Zr ve Hf katkılarının TiO2'nin yapısal özellikleri üzerine etkileri araştırıldı. Zr ve Hf katkılı TiO2'in dielektrik fonksiyonunun reel ve sanal kısımları hesaplandı ve bandlar arası optik geçişler belirlendi. Zr ve Hf katkılı TiO2'in ikinci mertebeden elastik sabitleri hesaplandı ve malzemenin mekaniksel kararlılığı belirlendi. Ayrıca hesaplanan elastik sabitler kullanılarak Hacim modülü (B), Kesme modülü (G), Young modülü (Y), enine ve boyuna elastik dalga hızları ve Debye sıcaklıkları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, structural, mechenical and optical properties of Ti1-x(Zr, Hf)xO2 were investigated by ab initio (first principle calculation) method by adding Zirconium (Zr) and Hafnium (Hf) in place of Titanium (Ti) with 0.1 doping step from x = 0 to x = 1 at different concentrations. The effects of Zr and Hf addition on the structure of TiO2 were investigated. The real and imaginary parts of the dielectiric function of the Ti1-x(Zr, Hf)xO2 were calculated and the optical transitions between the bands were determined. Second order elastic constants of Zr and Hf doped TiO2 were calculated and the mechanical stability of the material was determined. In addition, using the calculated elastic constants, the Bulk modulus (B), Shear modulus (G), Young's modulus (Y), transverse and longitudinal elastic wave velocities and Debye temperatures were calculated.