İç denetim metodolojisinde çeviklik kavramı
The concept of agility in internal audit methodology
  1. Tez No: 826828
  2. Yazar: NURSİN CÜRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT PEHLİVANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Denetim ve İç Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Değişen piyasa koşullarına karşılık verebilmek ve müşteri memnuniyetini arttırabilmek için yazılım sektöründe Çeviklik (Agile) kavramı ortaya çıkmıştır. Geleneksel yöntemlere kıyasla daha hızlı, daha esnek ve daha şeffaf bir proje yönetim metodu olan çeviklik; uygulanan ekipler arasındaki iş birliği ve motivasyonun artması, müşteriden gelen beklentilerin cevaplanması ile müşteri memnuniyetinin artması, kaynakların daha etkin kullanılması ile kurum içi verimin artması gibi katkılar sağlamaktadır. Çeviklik yazılım sektöründe ortaya çıksa da diğer iş birimlerini etkilemeye başlamıştır. Geleneksel iç denetim faaliyetlerinin şirkete değer katma konusunda yetersiz kalması iç denetim ekiplerinin alternatif yaklaşımlara yönelmesini sağlamıştır. Bu gerekçeyle iç denetim ekipleri de çevikliği kendi yapılarında ve iş süreçlerinde uygulamaya başlamıştır. Şirkete sağladıkları değerin ve denetlenen iş birimleriyle etkileşimin artması, risk yönetimini proaktif bir yaklaşımla ele alması, iç denetim ekip içindeki üyelerin daha fazla sorumluluk alması çevikliğin iç denetim içerisinde yer bulmasını kolaylaştırmıştır. Bu çalışmada iç denetimin gelişimi, iç kontrol ve risk yönetimi ile iç denetim ilişkisi anlatılmıştır. Proje yönetim metotları klasik yöntemden modern yönteme doğru ele alınarak Çevik metot detaylandırılmıştır. Ayrıca iç denetim ekiplerinde çevikliğin uygulanması değerlendirilmiş olup yapılan mülakat çalışmalarında çevikliğe geçiş motivasyonları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
To respond to changing market conditions and increase customer satisfaction, the concept Agile has emerged in the software industry. Agility is considered as a faster, more flexible, and more transparent project management method compared to traditional methods. Some contributions of Agile is increasing the cooperation and motivation between the applied teams, increasing customer satisfaction and to using resources more effectively. Although Agile emerged in the software industry, it started to affect other business units. The inadequacy of traditional internal audit activities about adding value to the company, has led internal audit teams to turn to alternative approaches. For this reason, internal audit teams have started to implement Agile in their own structures and business processes. The increase in the value they provide to the company and interaction with the audited business units, their proactive approach to risk management, and qualified members of the internal audit team who take more responsibilities make Agile find a place in internal audit units easily. In this study, the development of internal audit, the relationship between internal control, risk management and internal audit are explained. The Agile method is detailed by considering the project management methods from the traditional method to the modern method. In addition, the implementation of Agile in internal audit teams was evaluated and the motivations for transition to Agile were discussed thanks to interview studies.