Türk romanında eğitim (1923-1940)
Education in Turkish novel (1923-1940)
- Tez No: 826831
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmada Türk Romanında Eğitim konusu, 1923-1940 yılları arasında yazılan romanlarda“millî eğitim”bağlamında incelenmiştir. Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte eğitimde yapılan reformların romanlara yansımalarının yanında bu dönemde yayınlanan romanların halk eğitimini destekleyen yönleri de ele alınmıştır. Modernleşmenin ve millî ülkülere bağlı yurttaşlar yetiştirmenin ana yolu olarak görülen eğitim ve bu gayelere yönelik bir halk eğitimi aracı olarak konumlandırılan romanlar, Atatürk ilke ve inkılaplarının halk nezdinde kabulünün ve yerleşmesinin sağlanması amacıyla bir eğitim unsuru olarak görev almıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of education in Turkish novels between 1923-1940 have been examined in the context of“national education”. In addition to the effects of education reforms made with the proclamation of the Republic on the novels, the aspects of the published novels that support public education have also been discussed. Education has been seen as the main way to modernize and canalize citizens who are loyal to national ideals and novels have been positioned as a means of public education in line with this purpose. In this way, novels have served as an educational element for the acceptance and consolidation of Atatürk's principles and reforms among the public.