Glomus karotikum boyutlarinin bt anjiografi ile saptanmasi ve komorbid hastalıklarla ilişkisi
Detection of carotid body enlargement in patients with sympathetically mediated diseases with cta
  1. Tez No: 826842
  2. Yazar: GÖZDE ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. LALE PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hipertansiyon, kalp yetmezliği (KY) ve diyabetes mellitus (DM) gibi sempatik hiperaktivasyon görülen hastalıklara sahip bireylerde glomus karotikum (GK) boyutlarının arttığı ve hiperaktivasyon gösterdiği yakın zamanda yapılan çalışmalarda saptanmıştır. Çalışmanın amacı GK boyutlarının, yukarıda adı geçen hastalıklara sahip bireyler ile kontrol grubu arasında bilgisayarlı tomografik anjiografi (BTA) kullanılarak karşılaştırılmasıdır. Kliniğimizde Şubat ile Eylül 2015 tarihleri arasında boyun BTA tetkiki yapılan hastalar değerlendirildi. Hastaların özgeçmişleri hipertansiyon, KY, DM, kronik böbrek yetmezliği, kronik akciğer hastalıkları ve sigara içiciliği açısından incelendi. Yeterli özgeçmiş bilgisine ulaşılabilen 180 hastanın BTA tetkikleri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar kontrol grubu (n=33), yalnızca sigara içenler (Grup 1, n=21), yalnızca hipertansiyonu bulunanlar (Grup 2, n=26) ve yukarıda adı geçen hastalıklardan en az 2'sine sahip olanlar (Grup 3, n=78) olarak sınıflandırıldı. Boyun BTA tetkiklerinde GK'nin aksiyal en uzun çapı ölçüldü ve gruplar arasında karşılaştırılarak istatistiksel analiz elde edildi. Gözlemci içi uyumu değerlendirmek için, rastgele 30 hasta seçilerek farklı zamanda ölçümler tekrarlandı ve Intraclass Correlation Coefficent (ICC) hesaplandı. Grup 2 (2,77 mm) ve grup 3 (2,76 mm)'e ait GK çapları kontrol grubu (2,22 mm) ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.05). Tekrarlanan ölçümlerde her iki taraf için yüksek gözlemci içi uyum saptandı (ICC: 0.91/0.94). Hipertansiyon başta olmak üzere sempatik hiperaktivasyonun görüldüğü hastalıklara sahip olan bireylerde BTA ile tespit edilebilen GK boyut artışı saptanmıştır. GK ile sempatik hiperaktivasyonun görüldüğü hastalıklar arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasıyla, BTA ileride yapılacak çalışmalarda ve GK hiperaktivitesine yönelik tedavilerde yol gösterici olabilir
Özet (Çeviri)
The glomus caroticum (GC) has previously been found to be enlarged and hyperactive in patients with sympathetically mediated diseases such as hypertension, heart failure (HF) and diabetes mellitus (DM). The purpose of study was to compare patients with the diseases mentioned and control group in terms of GC size by using computed tomography angiography (CTA). Neck CTAs that were performed in our clinic between February and September 2015 were reviewed. Patients histories were examined in terms of hypertension, HF, DM, chronic kidney failure, chronic lung diseases and smoking. The histories of 180 patients were properly accessed and their neck CTAs were evaluated retrospectively. The patients were classified as control group (n=33), only smokers (Group 1, n=21), only hypertensive patients (Group 2, n=26) and patients that had at least two of diseases mentioned before (Group 3, n=78). The widest axial diameter of the CBs was measured and statistical analysis was performed. To evaluate intraobserver reproducibility, 30 patients were selected randomly and measurements were taken at different times. Intraclass correlation analysis was performed accordingly. There was a statistically significant increase in CB diameter of group 2 (2.77 mm) and 3 (2.76 mm) in relation to the control group (2.22 mm) (p0.05). Repeated measurments show that high intraobserver correlation for both sides (ICC: 0.91/0.94). This study found a larger CB size for patients who had sympathetically mediated diseases, especially hypertension, and this enlargement could be detected on CTA. With better understanding of the relation between CB and the mentioned diseases, CTA can be used as guide for future investigations and therapies.