Genetik mühendı̇sliği ve biyoteknoloji öğretiminde zihin haritaları ve gösteri deneyleri destekli etkinliklerin akademik başarı ve sorgulayıcı öğrenme becerilerine etkisi
The effect of mind maps and demonstration experiments applied activities on academic success and inquiry learning skills in genetic engineering and biotechnology teaching
  1. Tez No: 826843
  2. Yazar: NERMİN BÜŞRA ÇAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, 8. sınıf, fen bilimleri dersi 'Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji' konusunun öğretiminde zihin haritalama tekniği ile gösteri deneylerinin birlikte ya da ayrı ayrı kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına ve sorgulayıcı öğrenme becerilerine etkisini belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemi, Konya ili Meram ilçesinde bir devlet okulunda 8. sınıfta öğrenim gören 4 sınıftan, 123 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nicel yöntemlerden, kontrol gruplu ön test ve son test deseni kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak“Biyoteknoloji ve Genetik Mühendisliği Başarı Testi”ile“Fene Yönelik Sorgulayıcı Öğrenme Becerileri Algı Ölçeği”kullanılmıştır. Uygulama esnasında kullanılacak zihin haritaları araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Her grupta ön testler uygulandıktan sonra konunun anlatımı sırasıyla; I. deney grubunda zihin haritası+gösteri deneyleri, II. deney grubunda zihin haritası, III. deney grubunda gösteri deneyleri yapılmıştır. Kontrol grubunda ise fen bilimleri öğretim programına uygun olarak konu anlatılmıştır. Uygulama bir buçuk hafta, 6 ders saatinde gerçekleşmiştir. Ardından başarı testi ve algı ölçeğinin son testleri yapılmıştır. Uygulanan başarı testi sonuçlarına göre ise tüm deney grupları kontrol grubuna anlamlı bir şekilde farklılaşmıştır. Sonuçta zihin haritaları ve gösteri deneyleri akademik başarıyı artırdığı hatta ikisini bir arada kullanmanın akademik başarıyı daha fazla desteklediği görülmüştür. Analiz sonuçlarına göre sorgulayıcı öğrenme becerilerinde zihin haritası ve gösteri deneyleri yapılan I. deney grubunda, sadece zihin haritası kullanılan II. deney grubuna ve kontrol grubuna göre anlamlı bir farklılık görülmüştür. Bu veriden elde edilen sonuca göre, zihin haritası kullanmanın sorgulayıcı öğrenme becerilerine olumlu katkıda bulunduğunu fakat zihin haritasının yanında gösteri deneylerini kullanmanın sorgulayıcı öğrenme becerilerine daha fazla katkısının olduğu ifade edilebilir. Ayrıca akademik başarı ile fene yönelik sorgulama becerileri arasında zayıf olumlu bir ilişkinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of lecture transfer using mind mapping technique on the academic achievement and inquiry learning skills of the students in the 8th grade science course“Genetic Engineering and Biotechnology”. The sample of the research consists of 123 8th grade students from 4 classes in a state secondary school in Meram district of Konya province. In the research, pre-test and post-test design with control group, which is one of the quantitative methods, was used.“Biotechnology and Genetic Engineering Achievement Test”and“Inquiry-Oriented Learning Skills Perception Scale for Science”were used as data collection tools. Mind maps to be used during the application were created by the researcher. After the pre-tests were applied in each group, the explanation of the subject was as follows; Mind map+experimental demonstration was performed in the I. experiment group, mind map was performed in the II. experimental group, and an experimental demonstration was performed in the III. experimental group. In the control group, the subject was explained with the traditional method in accordance with the science curriculum. Then, the achievement test and the post-tests of the perception scale were conducted. According to the results of the analysis, there was a significant difference in the inquiry learning skills in the 1st experimental group, in which mind maps and demonstration experiments were performed, compared to the 2nd experimental group, which only used minp maps, and the control group.According to the result obtained from this data, it can be stated that using mind map contributes positively to inquiry learning skills, but using experiment demonstration besides mind map contributes more to inquiry learning skills. According to the results of the applied achievement test, all experimental groups differed significantly from the control group. As a result, it was seen that performing mind mapping and demonstration experiments increased academic success, and even using both together positively supported academic success. In addition, it was concluded that there was a weak positive relationship between academic achievement and inquiry skills towards science.