Ferritik paslanmaz çelik sacların soğuk haddelenmesinde lüders bant kusur oluşumunun incelenmesi
Investigation of luders band defects in cold rolling of ferritic stainless steel sheet
  1. Tez No: 826869
  2. Yazar: CANER CAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KARABAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Demir Çelik Sanayisi üretim tesislerinin üretim hatları birçok ekipmanın veya sistemin birlikte uyum içinde çalışmasıyla kaliteli, yüksek hızda ve planlanan zamanda üretim yapabilir. Ham madde, ekipman veya makineyi kullanan kaynaklı birçok değişken sebebiyle üretim verimliliği düşebilir, kalitesizlik oluşabilir ve nihayetinde işletmeler karlılıklarını yitirerek kapanabilirler. Bu yüzden üretim verimliliğinin birçok değişkenden etkilendiği üretim hatları, daima değişkenlerini analiz etmeli ve verim arttırıcı yönde iyileştirmelere gitmelidir. Bu çalışmada, bir paslanmaz çelik sac soğuk haddehane tesisinde haddelenmiş sacda tespit edilen kusurların, haddeleme değişkenlerini iyileştirerek giderilmesi ile ilgili örnek bir uygulama açıklanacak ve sonuçlar, analizler ve literatür çalışmaları ile desteklenecektir.
Özet (Çeviri)
The production lines of the Iron and Steel Industry production facilities can produce high quality, high speed and on time with many equipment or systems working in harmony. Due to many variables originating from raw materials, equipment or operators, production efficiency may decrease, poor quality may occur, and eventually businesses may close by losing their profitability. Therefore, production lines where production efficiency is affected by many variables should always analyze their variables and go for optimization in the direction of increasing efficiency. In this study, a sample application about eliminating the defects detected in the rolled sheet in a stainless steel sheet cold rolling mill by optimizing the rolling variables will be explained and the results will be supported by analyzes and literature studies.