Saha temelli sıçrama testleri ile izokinetik kas kuvveti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between field based on jump test and isokinetic muscle strength
- Tez No: 826868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİNE PÜNDÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Spor alanlarında yaygın olarak kullanılan saha testleri ile laboratuvar testleri arasındaki ilişki araştırmacılar ve antrenörler tarafından merak konusu olmuştur. Bu çalışmada, 20-30 yaş aralığı (n=10) lisanslı futbolcularda saha temelli sıçrama testleri ile izokinetik kas kuvvet parametreleri arasındaki ilişki düzeylerindeki değerler incelenmiştir. Katılımcılara, çift ve dominant tek bacak dikey sıçrama, durarak uzun atlama, pentajump sıçrama testleri ve dominant bacak diz ekstansör ve fleksörler için 60o/sn ve 240o/sn açısal hızlarda, 6 ve 20 tekrarlı izokinetik kas kuvvet testleri uygulandı. Sıçrama testleri sonuçlarıyla izokinetik kas kuvvet özelliklerinden, Pik Tork (PT Nm), Relative Pik Tork (PT/Kg), Pik iş (J) ve Pik güç (Watt) arasındaki ilişki değerlendirildi. 60o/sn açısal hızda fleksör kas kuvvet özelliklerinde PT ve PG değerleri ile dikey sıçrama dominant adım arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0.05). Sonuç olarak, izokinetik testlerde açısal hız artıkça saha temelli sıçramalı testler arasındaki anlamlılık ilişkisi artmıştır. Fleksör kas kuvvet özellikleri ekstansör kas kuvvet özelliklerine göre dominat tek bacak dikey sıçrama testinde korelasyon değeri daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
The relationship between field tests and laboratory tests, which are widely used in sports fields, has been a matter of curiosity by researchers and coaches. In this study, the relationship between the field-based jump tests and isokinetic muscle strenght parameters in licensed football players aged 20-30 (n=10) were examined. Participants were applied to double and dominant single leg vertical jump, standing long jump, pentajump tests and 6 and 20 repetition isokinetic muscle strength tests for dominant leg knee extensors and flexors at angular velocities of 60o/sec and 240o/sec. The relationship between the jump test results and the isokinetic muscle strength parameters as a Peak Torque (PT Nm), Relative Peak Torque (PT/kg Nm/kg), Peak Work (J) and Peak Power (Watt) were evaluated. A statistically significant relationship was found between PT and PG values in flexor muscle strength properties and dominant leg vertical jump at 60o/sec angular velocities (p0.05). As a result, as the angular velocity increased in isokinetic tests, the significant relationship between field based jump tests were increased. Also, the flexor muscle strength correlations were higher than the extansor muscle strenght correlations with dominant single leg vertical jump test values