Karışık ligantlı Ni(II) ve Co(II)-2,6- piridindikarboksilik asit komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of mixed ligand Ni(II) and Co(II)-2,6 complexes with 2,6-pyridinedicarboxylic acid
- Tez No: 826887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SUAT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada karışık ligantlı dört adet Ni(II) ve Co(II)-2,6-Piridindikarboksilik asit kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen bileşiklerin yapıları, elementel analiz, UV-vis, IR, ve X-ışını tek kristal yöntemleriyle aydınlatıldı. Elde edilen kristallerin biyolojik aktivite sonuçlarına dayanarak farmakolojik etkisi saptandı. C19H13N3NiO5.H2O, C14H12N2NiO11, C19H13N3CoO5.2H2O ve C14H18N5O12Co2 sentezlenen dört komplekse ait ligantların, Ni(II) ve Co(II) iyonları çevresinde bozulmuş oktahedral geometri oluşturduğu görüldü. Komplekslerin IR spektrumlarından hareketle yapıları ve spektrumlar arasında bağlantı kuruldu. Komplekslerin UV-görünür bölge spektrumlarında Ni(II) ve Co(II) komplekslerinde görünür bölgede gözlenen soğurmaların d-d geçişlerinden kaynakladığı belirlendi. Komplekslerin sitotoksik etkinliği ise XTT yöntemi ile in vitro olarak araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, four Ni(II) and Co(II)-2,6-Pyridinedicarboxylic acid complexes were synthesized. The structural characterization of the synthesized compounds was elucidated through elemental analysis, UV-vis, IR, and X-ray single crystal methods. The pharmacological effect of the obtained crystals was determined based on the result of biological activity. C19H13N3NiO5.H2O, C14H12N2NiO11, C19H13N3CoO5.2H2O, C14H18N5O12Co2, The ligands belonging to the four synthesized complexes were observed to form distorted octahedral geometry around Ni(II) and Co(II) ions. By analyzing the IR spectra of the complexes, a correlation was established between the structures and spectra of the complexes. The absorptions observed in the visible region of the UV-visible spectra of Ni(II) and Co(II) complexes were attributed to d-d transitions. The cytotoxic activity of the complexes was investigated in vitro using the XTT method.