Dijital kamu yönetimi anlayışının tarım ve orman bakanlığına yansıması: Dengelenmiş skor kart yöntemi analizi
Reflection of digital public management approach to ministry of agriculture and forestry: Analysis of balanced score card method
  1. Tez No: 826938
  2. Yazar: İREM BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ DURMUŞ MEDENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Günümüz dünyasında çeşitli yönetim unsurları başta olmak üzere bütün iş ve üretim süreçleri hızla dijitalleşmeye başlamıştır. Devlet yönetiminin elektronik ortama adaptasyonun sağlanmaya çalışılması gibi tarımsal üretim de yerel ve küresel ölçekte geliştirilen teknolojilerle desteklenerek dijitalleştirilmekte veya dijital sürece uyumu sağlanmaya ve desteklenmeye çalışılmaktadır. Bu dijital değişimden beklenen birçok fayda bulunmaktadır. Bu yüzden elektronik cihazların üretimi, kullanımı ve geliştirilmesi ülkeler ve toplumları için günümüz ve gelecek açısından büyük bir önem taşımaktadır. Gelişmiş olan ülkeler incelendiğinde bütün kurumsal yapılarını dijitalleşmenin gerektirdiği şekilde yeniden yapılandırmaya çalıştıkları gözlemlenmektedir. Bu geliştirilen yeni yapıdan ise ekonomik ve işgücü tasarrufu, istihdamın arttırılması gibi konularda etkinlik ve verimlilik sağlanmasını hedeflemektedirler. Ayrıca gelinen bu noktada dijitalleşmenin, üretim süreçlerine yeni bir boyut kazandırarak pozitif geri bildirim sağladığı gözlemlenmektedir. Bu tez çalışmasının amacı ise dijital devlet ve e-tarıma yönelik kapsayıcı bir kavramsal anlatımı ele almak ve sonrasında Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde sunulan tarımsal üretim ve destek politikalarını incelemektir. Akabinde bakanlığın bir dijital platform olan KAYSİS aracılığıyla sunmuş olduğu hizmetleri bir performans ölçüm metodu olan Dengelenmiş Skor Kart kullanarak mevcut durumunu analiz etmeye çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
In today's world, all business and production processes, particularly various managerial elements, have started to digitize rapidly. Agricultural production is digitized in the same way as state administration is seeking to adapt to the electronic environment by supporting it with locally and globally developed technology, or by attempting to ensure and support its adaptation to the digital process. There are many benefits expected from this digital change. Therefore, electronic device manufacturing, use, and development are critical for governments and society in the present and future. When looked at industrialized countries, it is obvious that they are attempting to restructure all of their institutional structures in order to meet the demands of digitization. From this recently developed structure, they aim to provide efficiency and productivity in concerns such as economic and labor savings and increasing employment. Additionally, it is highlighted that digitalization delivers positive feedback by introducing a new aspect to industrial processes at this moment. The goal of this thesis is to provide a complete conceptual explanation of digital government and e-agriculture, followed by an examination of the Ministry of Agriculture and Forestry's agricultural production and support programs. Subsequently, it is trying to analyze the current situation of the services provided by the ministry through a digital platform, KAYSIS, by using the Balanced Scorecard, a performance measurement method.