Bilim ve sanat merkezine devam eden öğrenci velilerinin karşılaştıkları zorlukların veri madenciliği yöntemleriyle incelenmesi(Batman ili örneği)
Examination of the challenges faced by the parents of student going to the science and art center by data mining methods (Batman province example)
- Tez No: 826939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Bilim ve Sanat Merkezlerine devam eden üstün yetenekli çocukların velilerinin deneyimlediği zorlukları belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Batman Bilim ve Sanat Merkezine devam eden 113 veli ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Üstün yetenekli çocuklara sahip olmanın yanı sıra, bu çocukların Bilim ve Sanat Merkezi'ne devamı sırasında velilerin yaşadığı zorluklar, merkeze ilişkin görüşleri, karşılaştıkları güçlükler, beklentileri ve olası çözüm önerileri, betimsel tarama modeli kullanılarak araştırılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, içerik analizi tekniği kullanılarak nicel araştırma yöntemleriyle analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, üstün yetenekli çocuklara sahip ebeveynlerin, çocuklarının yeteneklerini tanıma, zihinsel ve sosyal kişilik durumlarını anlama, çocuklarıyla etkili iletişim kurma ve problemleri çözme konularında zorlandıklarını göstermiştir. Ayrıca, Batman Bilim ve Sanat Merkezi'ne ilişkin olarak derslerin ve atölyelerin gün ve saatlerinin çocukların normal okul saatlerine uygun olmaması, ulaşım ve yemek ücretleri gibi sorunlarla birlikte, çocukların hem resmi okullara hem de Bilim ve Sanat Merkezine devamında yaşadıkları zorluklar da belirlenmiştir. Bu zorluklara çözüm getirme amacıyla, uzmanlar tarafından ebeveynlere üstün yetenekli çocukları yetiştirme konusunda eğitim verilmesi, Bilim ve Sanat Merkezi'ne ücretsiz ulaşım imkanı sağlanması ve çocuklar için burs olanakları sunulması gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to ascertain the challenges experienced by parents of gifted children attending Science and Art Centers. In line with this objective, a study was conducted with 113 parents whose children attended the Batman Science and Art Center during the 2022-2023 academic year. Beyond having gifted children, this research aimed to investigate the difficulties parents encountered during their children's attendance at the Science and Art Center, their perspectives regarding the center, the obstacles they faced, their expectations, and potential solutions. The results of this study were examined and evaluated through quantitative research methods using the descriptive survey model and content analysis technique. The results of the study indicate that parents of gifted children struggle with recognizing their children's talents, understanding their mental and social personalities, establishing effective communication with them, and solving problems. Additionally, issues related to the Batman Science and Art Center were identified, including the incompatibility of class schedules and workshops with the children's regular school hours, as well as challenges faced by children in attending both regular schools and the science and art center, such as transportation and meal expenses. In order to address these challenges, recommendations have been made, including providing parents with training on raising gifted children by experts, offering free transportation to the Science and Art Center, and providing scholarship opportunities for the children.