Electroanalysis of caffeic acid using glassy carbonelectrode modified with carbon nanotubes, nanofibersand antimony oxide nanoparticles
Karbon nanotüp, karbon nanofiber ve antimon oksitnanoparçacıklarla modifiye edilmiş bir camsı karbon elektrotuile kafeik asitin elektroanalizi
- Tez No: 826957
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Kafeik asitin saptanabilması için camsı karbon elektrotu karbon nanotüp, karbon nanofiber ve antimon oksit nanotaneciklerle kaplanmış ve bir elektroanalitik yöntem geliştirilmiştir. Önerilen voltametrik platform kafeik asit için büyük bir katalitik özellik göstermiş ve akım cevabını da artırmıştır. Elektrokimyasal sensör 0.1 M pH 7.0 PBS ortamında kafeik asitin saptanabilmesi için kullanılmıştır. Pik akım değerleri 2.0×10-9 to 5.7×10-7 M aralığındaki kafeik asitin derişimiyle doğrusal olarak artmaktadır. Saptama sınırı 3.4×10-10 M olarak hesaplanmıştır. Geliştirilen analiz yöntemi, üzüm suyunda kafeik asitin saptanmasına başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
To detect caffeic acid, a glassy carbon electrode was coated with carbon nanotube, carbon nanofiber, and nanoparticles of antimony oxide and an electroanalytical method was developed. The proposed voltammetric platform showed an improved catalytic properties of caffeic acid and also increased the current response. The electrochemical sensor was used to detect caffeic acid in 0.1 M pH 7 PBS medium. Peak current values increase linearly with caffeic acid concentration in the range of 2.0×10- 9 to 5.7×10-7 M. The detection limit was calculated as 3.4×10-10 M. The developed analysis method has been successfully applied for detection of caffeic acid in grape juice.