Electroinitiated polymerization of butadiene sulfone
- Tez No: 7046
- Danışmanlar: PROF.DR. URAL AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
BÜTADİEN SULFONÜN ELEKTBOKİMYASAL POLiMEKLESMESi AYBAR, Selçuk Pınar Fen ve Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Prof.Dr.üral AKBÜLDT 27 sayfa, Eylül 1989 ÖZET Bütadien sulfonun elektrokimyasal başlatma yöntemi ile polimerleştirilmesi, asetonitril-tetrabutilamonyum. tetra- floroborat karışımında doğrudan elektron akımı ile gerçekleştirildi. Elektroliz yöntemi olarak kontrollü gerilim elektroliz yöntemi kullanıldı. Polimerlesme sürelerinin ve sıcaklıklarının aşırı olmadığı koşullarda deneylerde yüksek verimlere ulaşıldı. Polimerin yapısında doğrusal grupların yanı sıra halkalı gruplarında yer aldığı tespit edildi. Monomer konsantrasyonunun, sıcaklığın ve polimerlesme potansiyelinin polimerlesme hızı üzerindeki etkileri incelendi. Sıcaklık ve polimerlesme potansiyeli ile reaksiyon hızı arasında doğrusal bir ilişki gözlendi. Oltrasonik titreşimin etkisi ise elektrolizin değişik konsantrasyonlarda ve sisteme ultrasonik titreşim uygulanması ile incelendi. Polymer leşme hızının ultrasonik titreşimin etkisi ile önemli ölçüde arttığı gözlendi. Ultrasonik titreşimin uygulandığı ve uygulanmadıği her iki koşulda da monomer konsantrasyonu ile polimerlesme hızının ters orantılı olduğu gözlendi.Butadien sulfonun radyasyonla başlatılan kütle polimerisasyonu oda sıcaklığında gerçekleştirildi. Işıma hızları 0.063 Mrad/saat ve 0.50 Mrad/saat olan iki farklı gama ışık kaynağı kullanıldı. Verim yüzdesi-zaman ve verim yüzdesi-toplam ışıma grafikleri elde edildi. Elektroliz ve radyasyon yardımı ile elde edilen polimerlerin fiziksel özellikleri, yapıları ve molekül ağırlık dağılımları karşılaştırıldı. Her iki polimerin molekül ağırlık ölçümleri jel geçirgenlik kromatografisi 1 13 ile yapıldı. Polimerlerin yapıları ise H, C-RMR, FTIR spektralarının yanı sıra polimerlerin pirolis ürünlerinin kütle spektraları incelenerek belirlendi. Anahtar kelimeler : Elektrokimyasal polimerleştirme, bütadien sulfon, kontrollü gerilim elektrolizi, radyasyonla başlatma polimerizasyonu, spektra analizleri, piroliz vi
Özet (Çeviri)
ELECTROINITIATED POLYMERIZATION OF BUTADIENE SULFONE AYBAR, Selçuk Pınar Faculty of Arts and Sciences Department of Chemistry, M.S. Thesis Supervisor: Prof. Dr. Ural AKBULUT 87 pages, September 1989 ABSTRACT Electroinitiated polymerization of butadiene sulfone was achieved by direct electron transfer in acetonitrile- tetrabutyl ammonium fluoroborate system by controlled potential electrolysis technique. High conversions were obtained at reasonable temperatures and polymerization times. The polymer was found to be composed of linear segments along with some cyclic units. The effect of monomer concentration, temperature and polymerization potential on rate of polymerization was investigated. Temperature and polymerization potential have positive effects on rate of polymerization. Effect of ultrasonic vibration was also investigated by conducting electrolyses at different concentrations in the presence and absence of ultrasonic vibration. It was observed that the rate of polymerization increases significantly in the presence of ultrasonic vibration. An inverse relationship between the rate of polymerization and monomer concentration was observed in presence and absence of ultrasonic vibration. iiiThe radiation induced polymerisation of butadiene Bulfone was carried out in bulk at room temperature. Two different gamma ray sources were employed with dose rates of 0.063 Mrad/hour and 0.50 Mrad/hour. Percent conversion versus time and percent conversion versus total dose plots were obtained. Polymers obtained by electrolysis and irradiation were compared with each other in terms of their physical properties, structures and molecular weight distributions. Molecular weight determinations of the polymers were made by gel permeation chromatography. The structure of polymers 1 13 were characterized by H, C-NMR and FTIR spectra as well as mass spectral analysis of pyrolysis products of the polymers. Key words Electro initiated polymerization, butadiene sulfone, controlled potential electrolysis, radiation induced polymerization, spectral analysis, pyrolysis Sdeo4i^cu t-cde: ^OS-GU-02. iv