Okrelizumab kullanan multipl sklerozlu hastalarda fc-γ reseptör polimorfizminin tedavi etkililiği, güvenliliği ve bilişsel fonksiyonlar ile ilişkisi: retrospektif bir çalışma
The association of fc-γ receptor polymorphism with efficacy, safety, and cognitive functions in patients with multiple sclerosis treated with ocrelizumab: a retrospective study
  1. Tez No: 826963
  2. Yazar: PINAR YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZAKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Nöroloji, Psikoloji, Genetics, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Okrelizumab kullanan Multipl Sklerozlu (MS) bireylerde Fc-γ reseptör polimorfizminin tedavi etkililiği, güvenliliği ve bilişsel fonksiyonlar ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya, 83 RMS ve 117 PMS tanılı 200 hasta dahil edilmiştir. Katılımcıların nörolojik, bilişsel ve fiziksel test sonuçları retrospektif olarak toplanmıştır. Rutin kontroller sırasında alınan kan örneklerinden FCGR2A-131 ve FCGR3A-158 polimorfizmi varlığı incelenmiştir. Katılımcıların %66'sında FCGR2A-131, %75.5'inde FCGR3A-158, %48.5'inde ise her iki gen polimorfizmi saptanmıştır. Erkeklerde FCGR3A-158 polimorfizmi görülme oranı kadınlara göre anlamlı olarak yüksekti. Genetik varyant olan gruplar arasında NEDA-3 sağlama oranı açısından anlamlı fark yoktu. Tedavinin birinci yılında MS için Kısa Uluslararası Bilişsel Değerlendirme performanslarında anlamlı artış görülmüştür. FCGR2A-131 polimorfizmi varlığı, tedavi başlangıcında görülen daha düşük Sembol Sayı Modaliteleri Testi ve Californiya Sözel Bellek Testi puanları ile ilişkilidir. FCGR2A-131 ve FCGR3A-158 heterozigot varyant olanlarda, EDSS puanında artış görülme oranı anlamlı olarak yüksekti. NEDA-4'ü sağlayan hastaların oranı birinci yılda %68.5, ikinci yılda %79.6'dır. MS'li bireylerde FCGR2A-131 polimorfizminin bilişsel fonksiyonlar üzerine olumsuz etkisi vardır. FCGR2A-131 ve FCGR3A-158 heterozigot varyantı tedavi yanıtını olumsuz yönde etkileyebilir. Okrelizumab'ın tedavi etkililiğini değerlendirmede farmakogenetik belirteçlerin kullanılması yararlı olabilir. Sonuçlar, OCR terapisinin kullanıldığı gelecekteki klinik araştırmalar için Fcγ reseptör polimorfizmleri hakkında önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the association of Fc-γ receptor polymorphism with effıcacy, safety, and cognitive functions in patients with multiple sclerosis (pwMS) treated wıth ocrelizumab. Our study included 200 pwMS (83 relapsing, 117 progressive) receiving ocrelizumab. The neurological, cognitive and physical test data of pwMS were recorded retrospectively. FCGR2A-131 and FCGR3A-158 gene polymorphisms were analysed from blood samples taken during routine controls. FCGR2A-131 and FCGR3A-158 polymorphisms were determined in 66% and 75.5% of pwMS respectively, and 48.5% in both genes. The FCGR3A polymorphism in males was significantly more than in females. There was no significant difference between the genetic variant groups in EDSS change and NEDA-3. The Brief International Cognitive Assessment for MS scores were improved significantly at first year. The FCGR2A polymorphism is associated with lower Symbol Number Modalities Test and California Verbal Memory Test results at baseline. The rate of patients increased in EDSS was significantly higher in those with heterozygous mutations of FCGR2A-131 and FCGR3A-158. NEDA-4 improved by 68.5-79.6% during two years. FCGR2A-131 gene polymorphism has a negative effect on cognitive functions in pwMS. The heterozygous genotypes of FCGR2A-131 and FCGR3A-158 polimorphism adversely affects the treatment response. The pharmacogenetic markers may be useful in evaluating the treatment efficacy of ocrelizumab. The results provide crucial information on Fc receptor polymorphisms for future clinical trials using OCR therapy.