Effect of grinding chemicals and aids on the grinding efficiency and the performance of portland cement
Öğütme kı̇myasalları ve kolaylaştırıcılarının portland çı̇mentosunun öğütme verı̇mlı̇lı̇ğı̇ ve performansı üzerı̇ne etkı̇sı̇
  1. Tez No: 827028
  2. Yazar: ÖMER FARUK KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR YAMAN, DOÇ. DR. ÖZLEM AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çimento üretiminde enerji tüketimi oldukça yoğundur. Çimentonun öğütülmesi, tek başına bu süreçte kullanılan toplam enerjinin üçte birini oluşturmaktadır. Bu nedenle öğütme verimliliğinin artırılması enerji tasarrufu için çok önemlidir. Öğütme kolaylaştırıcılar (ÖK), öğütülebilirliği artıran kimyasal maddedir. ÖK'ler çimento yüzeyine adsorbe edilir ve yüzey enerjisini azaltır. Sonuç olarak, çimento partikülleri daha az topaklanır ve çimentonun daha ince olmasını sağlayarak enerji verimliliğini artırır. Ayrıca ÖK'ler çimento harcının kıvamını etkileyebilir ve mekanik özellikleri değiştirebilir. Bu çalışma, bazı öğütme kolaylaştırıcı kimyasalların (ÖKK) ve bunların karışımları olan ÖKK'lerin çimento tozu ve harçlarının özellikleri üzerindeki performansını değerlendirmektedir. ÖK olarak aminler, polioller, köpük kesiciler ve polikarboksilat eterler (PCE) kullanılmıştır. Testler sabit özgül enerji tüketiminde (ÖET) gerçekleştirilmiş ve sabit incelikteki performansları regresyon ile tahmin edilmiştir. ÖKK'ler arasında, sabit incelikte, propilenglikol (PG) %9,8 ile en yüksek enerji tasarrufunu, AF-A %15,2 ile en yüksek akışkanlık artışını, tetrahidsietiletilendiamin (THEED) %9,4 ile en yüksek erken dayanım artışını ve monoetilenglikol (MEG) %6,7 ile en yüksek standart dayanım artışını sağlamıştır. Ayrıca, ÖK'lerin elde edilmesi için ÖKK'lerin optimize edilebileceği de gösterilmiştir. Test edilen ÖK'ler arasında GA-E %12,1 ile en yüksek enerji tasarrufunu, GA-A %17,9 ile en yüksek akışkanlık artışını ve %17,5 ile en yüksek standart dayanım artışını, GA-C ise %23,1 ile en yüksek erken dayanım artışını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Cement production is an energy-intensive process. Cement grinding alone accounts for a third of the total energy used in this process. Improving grinding efficiency is therefore crucial to saving energy. Grinding aids (GA), chemical substances that improve grindability, are adsorbed on the cement surface and reduce its surface energy. As a result, the cement particles agglomerate less during grinding and form a finer cement, leading to increased energy efficiency. In addition, GAs can also affect consistency of the cement mortar and alter the mechanical properties of the cement. This study evaluates the performance of some grinding chemicals (GCs) and GAs, which are mixtures of GCs, on the properties of cement. Amines, polyols, defoamers and polycarboxylate ethers (PCE) are used as GCs. Tests are carried out at constant specific energy consumption (SEC) and their performance at fixed fineness is estimated by regression. Among the GCs, at constant fineness, propyleneglycol (PG) provided the highest energy savings at 9.8%, AF-A provided the highest flow increase at 15.2%, tetrahydroxyethylethylenediamine (THEED) provided the highest early strength increase at 9.4%, and monoethyleneglycol (MEG) provided the highest standard strength increase at 6.7%. Moreover, it was also shown that GCs can be optimized to obtain GAs. Among the GAs tested, GA-E provided the highest energy savings at 12.1%, GA-A provided the highest flow increase at 17.9% and the highest standard strength increase at 17.5%, and GA-C provided the highest early strength increase at 23.1%.