Hemşirelik öğrencilerinin zihinsel engelli çocuklara yönelik algıları ve öz merhamet düzeyleri
Nursing students' perceptions and self-compassion levels towards mentally disabled children
  1. Tez No: 827050
  2. Yazar: AHMED ABD ALI SHAHER SHAHER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL SEKİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Zihinsel engellilik, gelişimsel engeller arasında yer alan ve çocukluk çağında ele alınması gereken önemli bir sağlık sorunudur. Sağlık profesyonelleri, özellikle de hemşirelerle etkileşimleri bu hastalarla oldukça yüksektir. Zihinsel engelli çocuklara merhametli bakımın sağlanabilmesi için hemşirelerin öğrencilik yıllarından itibaren farkındalıklarının sağlanması ve merhametli bakım becerilerinin geliştirilmesi gereklidir. Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin zihinsel engelli çocuklara yönelik bilgilerini ve öz-merhamet düzeylerini incelemek amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırma Irak'ta Kadisiye Üniversitesi, Hemşirelik Yüksekokulu'nda eğitim alan 380 öğrenci hemşire ile yürütülmüştür. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Zihinsel Engelli Bireylere yönelik Bilgi Anketi ve Öz-merhamet Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde, sayı, yüzde, ortalama, tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare testi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan hemşirelik öğrencilerinin çoğunluğu 18-24 yaş aralığında, kadın, bekâr, ikinci sınıf öğrencisi ve çekirdek aile yapısına sahiptir.
Özet (Çeviri)
Mentally retarded is an important health problem that is among the developmental disabilities and should be addressed in childhood. The interactions with healthcare professionals, especially with the official, are quite high at these prices. In order to provide compassionate care to mentally handicapped children, it is necessary to raise awareness of nurses from their student years and develop compassionate care skills. This research was conducted in a descriptive analytic type in order to examine the knowledge and self-compassion levels of nursing students towards mentally retarded children. The research was conducted with 380 student nurses who were educated at Al-Qadisiyah University, School of Nursing in the city of Al-Diwaniyah and agreed to participate in the research. Data was collected using the Personal Information Form, the Information Questionnaire for Mentally Retarded Individuals and the Self-Compassion Scale. In the analysis of the data, number, percentage, mean, descriptive statistics, Chi-square tests, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis were used. Of the nursing students included in the study, 67.1% were women, 82.6% were between the ages of 18-24, 83.7% were single, 30.3% were in the second grade, and 72.9% were nuclear families. 92.9% of the students do not have a mentally retarded child in their family and 63.7% of them do not have a mentally retarded relative or neighbor.