Elma kabuğu ile beslenen tenebrio molitor larvalarının antioksidan aktivitelerinin incelenmesi
Examination the antioxidant activity of tenebrio molitor larvae fed with apple peel
- Tez No: 827053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA GÜLSÜNOĞLU KONUŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giderek azalan arazi ve su kaynakları, hızla artan nüfus ve iklim değişiklikleri sebebiyle sürdürülebilir gıdalara olan ilgili hızla artmaktadır. Sürdürülebilir bir protein kaynağı olan yenilebilir böceklerden, Tenebrio molitor geleneksel protein çeşitlerine benzer protein miktarına sahip olması, daha az tarım arazisi ve su kaynağına ihtiyaç duyularak yetiştirilmesi nedeniyle ekonomik olarak önem arz etmektedir. T. molitor larvalarının vücut kompozisyonundaki farklılığı kullanılan diyet modeli etkileyebilmektedir. Gıda üretiminde çok miktarda atık açığa çıkmakta ve bu atıkların önemli bölümünü sebze meyveler atıkları oluşturmaktadır. Gıda atıklarının çevreye atılmasıyla, biyoaktif bileşenlerin kaybı ve yüksek biyolojik aktivite sebebiyle çevre kirliliği oluşmaktatdır. Bu tez çalışmasında, elma kabukları ile zenginleştirilmiş besiyerinde beslenen T. molitor larvalarının antioksidan aktivitesindeki değişimin ve kimyasal kompozisyonun incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 50 adet larva farklı oranlarda (1:1, 1:2, 1:4) hazırlanmış mısır unu ve elma kabuğu içeren besiyerinde 12 gün boyunca inkübasyona bırakılmıştır. Sadece mısır unu ise referans grup (EA) olarak kullanılmıştır. Besiyerinden 0., 4., 8. ve 12. gün sonunda larvalar toplanmış ve ağırlık kazanımı, canlılık sayısı ve hacim değerleri ölçülmüştür. Antioksidan aktiviteyi belirlemek amacıyla DPPH ve CUPRAC analizleri ile TPC ve TFC miktarlarına bakılmıştır. Larvaların ve besiyerinin fenolik profilindeki değişim HPLC cihazı ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda 1:1 elma kabuğu ve mısır unu (EB) oranının en yüksek ağırlık kazanımı, canlılık sayısı ve hacim değerlerine ulaştığı görülmüştür. Kimyasal kompozisyon sonuçlarına göre EA ve EB besiyerindeki larvaların protein ve kül miktarında artış görülürken lipit miktarında azalma görülmüştür. TPC miktarı EB besiyerindeki larvalarda anlamlı bir değişiklik göstermezken, larval fermantasyon sonrası EB besiyerinde TPC miktarı 8. gün başlangıca kıyasla iv istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur. Larval fermentasyon sonrası EB besiyerinin DPPH ve CUPRAC antioksidan analizlerinde de benzer bir eğilim tespit edilmiştir. TPC ve DPPH sonuçları arasında %77,5'lik pozitif bir korelasyon varken, TPC ve CUPRAC arasında %71,0'lık pozitif bir korelasyon bulunmaktadır. EA ve EB besiyerinde beslenen larvaların TFC sonuçlarında anlamlı bir değişiklik görülmemiştir. HPLC analiz sonuçlarına göre T. molitor larvalarında başlangıçta gallik ve sinamik asit tespit edilmiştir. EB besiyerinde beslenen larvaların fenolik profilinde fermentasyon süresince anlamlı bir değişim görülmemiştir. Sonuç olarak, elma kabuğu ile zenginleştirilmiş besiyerinde beslenen larvaların gelişme performanslarının iyileştiği, daha yüksek protein ve daha düşük yağ içeriğine sahip olduğu bulunmuştur. Larvaların antioksidan aktivitesinde olumlu yönde bir değişim tespit edilmezken larval fermantasyon sonrası besiyerinin TPC miktarında önemli bir artış bulunmuştur. Bu sonuçlar, atıkların larvalar vasıtasıyla katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesinin de mümkün olabileceği konusunda fikir vermektedir. Ancak, bu mekanizmanın tam olarak açığa kavuşturulması için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
As a result of scarcity of agricultural land and water resources, rapidly increasing world population and climate change, the interest in sustainable food is increasing day by day. For this reason, edible insects as a sustainable protein source are gaining more importance day by day. Tenebrio molitor, one of the edible insects, provides great economic benefits in terms of having a similar protein amount to traditional protein varieties and requiring less agricultural land and water resources. Differences can be seen in the body composition of T. molitor larvae according to the applied diet. A large amount of waste is generated in the food industry, and a significant portion of these wastes are vegetables and fruits. Disposal of food waste into the environment causes both loss of bioactive components and environmental pollution due to its high biological activity. In the light of all this information, the aim of this thesis is to examine the change in antioxidant activity and chemical composition of T. molitor larvae fed on medium enriched with apple peels. For this purpose, 50 larvae were added to the corn flour and apple peel medium prepared in different ratios (1:1, 1:2, 1:4) and incubated for 12 days. Corn flour was used as a reference medium (EA). At the end of the 0th, 4th, 8th and 12th days from each medium, larvae were collected and weight gain, survival rate and volume were measured. In order to determine the antioxidant activity, DPPH and CUPRAC analyzes were performed, and TPC and TFC analyzes were also examined. The change in the phenolic profile of larvae and substrate was analyzed by HPLC. According to the results, it was seen that 1:1 apple peel and corn flour (EB) ratio had the highest weight gain, survival rate and volume. According to the chemical composition of larvae fed on both EA and EB media, an increase was observed in the amount of protein and ash, while a decrease in the amount of lipid was found. While the amount of TPC did not statistically change in vi larvae fed on EB medium, the amount of TPC in EB medium after larval fermentation was found to be statistically higher on the 8th day compared to the initial. A similar trend was detected in DPPH and CUPRAC antioxidant activity of EB medium after larval fermentation. While there is a positive correlation of 77.5% between TPC and DPPH results, there is a positive correlation of 71.0% between TPC and CUPRAC. TFC results of larvae fed on EA and EB medium did not show a statistical difference during fermentation. According to the results of HPLC, gallic and cinnamic acid were initially detected in T. molitor larvae. There was no statistically significant change in the phenolic profile of larvae fed on EB medium during fermentation. As a conclusion, it was found that the growth performance of the larvae fed on the medium enriched with apple peel improved and had higher protein and lower fat content. While no positive change was detected in the antioxidant activity of the larvae, after larval fermentation the amount of TPC increased in EB medium. These results suggested that it is possible to convert the wastes into high value-added products by means of larvae. However, further researches are required to fully understand this conversion mechanism.