Fuzzy mantık teknikleri kullanılarak fuzzy topolojinin bazı özelliklerinin incelenmesi
Investigation of some properties of fuzzy topology using fuzzy logic tecnhiques
  1. Tez No: 827142
  2. Yazar: KHIDER MOHAMED SALIH KHIDER KHIDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT TOKEŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde, fuzzy küme, soft kümeler, fuzzy soft kümeler ve fuzzy topolojik uzayın temel tanımlarını inceledi ve bazı teoremlerle taban ve alt taban çalışıldı, ardından fuzzy kümelerin bazı temel özelliklerini de inceledik. Özellikleri ve teoremleri ile fuzzy kümeler için fonksiyonu ve kartezyen çarpımı ile fuzzy mantıklar kullanarak T_0,T_1,T_2 için bazı ayırma aksiyom teorilerini tartıştık.
Özet (Çeviri)
In this thesis we studied the fundamental definitions of the fuzzy set, soft sets, fuzzy soft sets and fuzzy topological space, and we studied base and subbase with some theorems then we studied some fundamental properties of the fuzzy sets also we discussed the function and Cartesian product for fuzzy sets with properties and theorems and we discussed some separation axiom theories for T_0,T_1,T_2 using fuzzy logics.