Âmirî'nin siyaset felsefesi
Amiri's political philosophy
  1. Tez No: 827195
  2. Yazar: FUAT AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAMİL CİHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışma İslam filozoflarından Âmirî'nin siyaset felsefesini konu edinmektedir. Çalışmamız siyasetin çeşitleri ve kısımları, mutluluk-siyaset ilişkisi, devletin niçin ve neden gerekli olduğu, toplum sınıfları, ordu, yasa ve çeşitleri, ilk başkanın ve ondan sonraki yöneticilerin vasıf ve erdemleri, mutlu ve mutsuz devletin özellikleri, adalet ve kısımları gibi konularda Âmirî'nin görüşlerini araştırmaktadır. Çalışmamızla Fârâbî sonrası siyaset düşüncesinin belli bir yönünü gün yüzüne çıkardığımızı söyleyebiliriz. Âmirî'nin siyaset felsefesi, özellikle Platon, Aristoteles ve Fârâbî'nin izlerini taşımaktadır. Bununla birlikte Âmirî, İslam dininin verileri eşliğinde siyâsetnâme ve nasihatnâme türündeki eserler ile kadim Fars siyaset geleneğini işleyen eserler ve hikemiyât ile siyaset felsefesini şekillendirmiştir. Âmirî'ye göre insan, gerçek mutluluğa erdemli ve yasalara bağlı bir yöneticinin yönettiği, kaynağı ilahî olan bir devletle ulaşabilir. Ona göre bu devlet, gerçek peygamberlikle tesis edilmiş olan imâmet devletidir. Âmirî'deki bu imâmet düşüncesinin, Şîa'nın ortaya koyduğu imâmet anlayışıyla bir ilgisi bulunmamaktadır. Ayrıca filozof, devlet başkanlarının vasıflarına ve erdemlerine de değinir. Ona göre, bu devletin ilk başkanı ve ondan sonraki başkanları nazarî ve amelî felsefede yetkinleşmiş filozof olmalıdır. Çünkü devlet başkanı, yönetilenlere rol model ve ayna konumundadır. Ayrıca herkes başkanlığı üstlenecek donanımda değildir. Âmirî, iktidarın mutlaka tek bir kişide toplanması gerektiği, devletin hedefine ulaşmada çocukların eğitim ve öğretiminin önemli olması, vezirlik ve ordu teşkilatının devlet için elzem olduğu gibi hususları da belirterek farkını ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
This study deals with the political philosophy of Amiri, the Islamic philosophers. In our study, Amiri's types and politic types, the relationship between happiness and politics, why the state is necessary, social classes, army, laws and types, the qualities, virtues of the first president and the rulers after him, the characteristics of the happy and unhappy state, justice and its parts. We can say that with our study, we have brought to light a certain aspect of the post-Farabi political thought. Amiri's political philosophy bears the traces of Plato, Aristotle and Farabi. Amiri shaped his political philosophy with works in the form of siyâsetnâme and advice, accompanied by the data of the religion of Islam, and with works and hikemiyats that deal with the ancient Persian political tradition. To Amiri, a person can reach true happiness with a divine source ruled by a virtuous and lawful ruler. According to him, this state is the state of imamate established by true prophethood. This idea of imamate in Amiri has nothing to do with the understanding of imamate put forward by Shia. In addition, the philosopher refers to the qualities and virtues of state's head. According to him, the first president of this state and the presidents after him should be philosophers who are competent in theoretical and practical philosophy. Because the head of state is a role model and mirror to the governed, and not everyone can assume the presidency. Unlike Farabi, Amiri also states that the power must be concentrated in a single person, the education of the family and children, the vizierate and the army organization are important for the state in achieving the state's goal.