Bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle işlenen hırsızlık ve dolandırıcılık suçları
Theft and fraud crimes committed by using information systems
  1. Tez No: 827206
  2. Yazar: MEHMET HALİS AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Çalışmada, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun, 142. maddesinin 2. fıkrasının e bendinde düzenlenen bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle işlenen hırsızlık suçu ve 158. maddesinin 1. fıkrasının f bendinde yer alan bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle işlenen dolandırıcılık suçu incelenmiştir. Kanunun, bilişim suçları için benimsediği karma sistemin bir sonucu olarak, inceleme konumuz suçlara, hırsızlık ve dolandırıcılık suçlarının bir nitelikli hali olarak yer verilmesi; konuya bilişim, hırsızlık ve dolandırıcılık suçları çerçevesinden yaklaşmayı gerektirmiş; söz konusu suç türleri, ayrı bölümlerde genel hatlarıyla ortaya koyulmuştur. Böylelikle, bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle işlenen hırsızlık ve dolandırıcılık suçlarının, ayırt edici unsurlarının tespit edilmesi amaçlanmış; tezimizin konusunu oluşturan bu suçların, nitelikli hal olarak kaleme alınmasının beraberinde getirdiği tartışmalar ve uygulamada yaşanan duraksamalar dikkate alınarak, günümüzde büyük ekonomik değer taşıyan dijital değerlere karşı gerçekleştirilen haksız fiillerin bu maddeler ile karşılanıp karşılanmadığı hakkında bazı değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In tihs study, the crime of theft committed by using information systems regulated in subparagraph e of paragraph 2 of article 142 of the Turkish Penal Code No. 5237 and the crime of fraud committed by using information systems in subparagraph f of paragraph 1 of article 158 were examined. As a result of the aforementioned crimes being included as the qualified form of theft and fraud crimes and the mixed system adopted by the law for cybercrimes, it required to be approached from the framework of informatics, theft and fraud crimes, and these types of crimes were outlined in separate sections. Thus, it is aimed to determine the distinguishing elements of theft and fraud crimes committed by the use of information systems and considering the debates brought about by the qualified form of these crimes, which constitute the subject of our thesis, and the hesitations in practice, some evaluations have been made about whether the torts against digital assets, which are of great economic importance, are met with these articles.