Bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçu (TCK m. 158/1-f)
The crime of fraud (Article 158/1-f of the TCK No. 5237) by using information system as a tool
- Tez No: 979665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAYDAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, toplumsal dinamiklerin ve teknolojik gelişmelerin etkisi ile teoride ve uygulamada ciddi şekilde tartışılan bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık (5237 Sayılı TCK m.158/1-f) suçu incelenmiştir Bu amaçla birinci bölümünde malvarlığına karşı işlenen suçlar arasında hile unsuru ile ayırt edilen dolandırıcılık suçunun tarihsel arka planı, hukuki konusu ve unsurları açıklanarak ikinci ve üçüncü bölümde ayrıntılı olarak incelenecek olan nitelikli halin ( TCK m. 158/1-f) alt yapısı oluşturulmuştur. İkinci bölümde, asıl inceleme konumuz olan bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçunun (TCK m. 158/1-f) tanımı, unsurları, sık görülen işlenme yöntemleri, özel görünüş biçimleri (teşebbüs, iştirak, içtima) ile cezası, şahsi cezasızlık nedenleri ve muhakeme hukukundan kaynaklanan özellikleri açıklanmıştır. Ayrıca dolaylı bilişim suçu doğrudan bilişim suçu ayrımı yapılarak TCK m. 158/1-f maddesindeki nitelikli halin nihayetinde malvarlığına karşı işlenen bir suç olduğu vurgulanmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise ilk olarak bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçuna ilişkin uygulamada en sık karşılaşılan tartışmalı hususlar başlıklar halinde incelenmiş, sonrasında nitelikli halin sıklıkla iç içe geçtiği veya irtibatlı olduğu bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle hırsızlık (TCK m. 142/2-e), başkasına ait banka veya kredi kartının izinsiz kullanılması suretiyle yarar sağlama (TCK m. 245/1) ve bilişim sistemlerine hukuka aykırı müdahale suretiyle haksız çıkar sağlama (TCK m. 244/4) suçları ile ilişkisi irdelenmiştir. Son olarak çalışma konusunu oluşturan nitelikli hale ilişkin uygulamada karşılaşılan sorun ve aksaklıklar ile bunlara ilişkin çözüm önerilerine yer verilmiştir. Çalışmadaki ana gaye, bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçunun yapısından ve işlenme yöntemlerinden kaynaklanan tartışmalı konuların analizidir. Bunu yapmak için teorik anlatımın yanı sıra bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçuna (158/1-f-1.cümle) ilişkin olarak Yargıtayın ve İstinaf Mahkemelerinin getirdiği çözümlerin, içtihat değişikliklerinin, daireler arasındaki görüş farklılıklarının ve uygulayıcı olarak çözüm önerilerinin açıklanmasına odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the crime of fraud (Article 158/1-f of the TCK No. 5237) by using information systems as a tool, which is seriously discussed in theory and practice with the effect of social dynamics and technological developments, was examined. To this end, the first chapter lays the groundwork for the qualified form of the offense (TCK Art. 158/1-f), which is analyzed in detail in the second and third chapters, by explaining the historical background, legal subject matter, and elements of the crime of fraud, distinguished from other offenses against property by its element of deceit. In the second chapter, the primary focus of the study—the offense of fraud committed through the use of information systems as a tool (TCK Art. 158/1-f)—is defined and its elements, common methods of commission, special forms (such as attempt, participation, and concurrence), penalties, grounds for personal exemption from punishment, and procedural aspects arising from criminal procedure law are explained. Furthermore, a distinction is drawn between indirect and direct cybercrimes, emphasizing that the qualified form stipulated under Article 158/1-f of the TCK ultimately constitutes a property offense. In the third and final chapter, the most frequently encountered controversial issues in practice regarding fraud committed through the use of information systems are first examined under specific headings. Subsequently, the relationship of the qualified form with other offenses that often overlap or are closely related—such as theft through the use of information systems (TCK Art. 142/2-e), unauthorized use of another's bank or credit card to obtain a benefit (TCK Art. 245/1), and unlawful interference with information systems to gain unjust benefit (TCK Art. 244/4)—is analyzed. Lastly, the study addresses the practical problems and deficiencies encountered with respect to the qualified form of the offense and proposes solutions to these issues. The main objective of this study is to analyze the controversial aspects arising from the structure and methods of commission of the offense of fraud committed by using information systems as a means. To achieve this, in addition to a theoretical discussion, the study focuses on the solutions provided by the Court of Cassation and Regional Courts of Appeal, changes in jurisprudence, differences in opinion among chambers, and suggestions for resolution from the perspective of practitioners regarding the offense in question (Art. 158/1-f, first sentence).