Otizm spektrum bozukluğu olan bireylere siber zorbalıkla baş etme becerilerinin öğretiminde videoyla model olmanın etkililiği
The effectiveness of video modelling in teaching coping with cyberbullying to individuals with autism spectrum disorders
  1. Tez No: 827212
  2. Yazar: UMUT GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada, otizm spektrum bozukluğu olan bireylere siber zorbalıkla baş etme becerilerinin öğretiminde videoyla model olmanın etkililiğini sınamak amaçlanmıştır. Ayrıca öğretim oturumları sonrası birinci, üçüncü ve beşinci haftalarda kalıcılık etkisi ile hedef becerilerin farklı araç-gereç ve kişilere genelleme etkisi araştırılmıştır. Araştırmada biri pilot uygulamada yer almak üzere yaşları 14 ile 16 arasında değişen otizm spektrum bozukluğuna sahip dört erkek öğrenci yer almıştır. Araştırma katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın bulguları, siber zorbalıkla baş etme becerilerinin öğretiminde videoyla model olmanın etkili olduğunu göstermektedir. Araştırmada katılımcıların edindikleri hedef becerileri izleme oturumlarında korudukları ve farklı araç-gereç ile farklı kişilere genelleyebildikleri görülmüştür. Bu araştırmada katılımcıların hem ebeveynlerinden hem de sınıf öğretmenlerinden sosyal geçerlik formları aracılığıyla sosyal geçerlik verileri toplanmıştır. Sosyal geçerlik bulguları hem ebeveynlerin hem de sınıf öğretmenlerinin araştırma hakkında olumlu görüş belirttiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to test the efficacy of the video modeling in the instruction of coping with cyberbullying skills to individuals with autism spectrum disorder. Furthermore, the maintained and generalization of the target skills to different material and individuals were investigated one, three, and five weeks after the instruction. Four 14-16 years old male students with autism spectrum disorder participated in the study, one of whom only participated in the pilot study. The study was conducted with multiple probe across participants model. The present study findings demonstrated that the video modeling was effective in the instruction of coping with cyberbullying skills. In the study, it was determined that the participants maintained the target skills in the follow-up sessions and could generalize them to different individuals and different tools and materials. In the study, social validity data were collected from both the parents and classroom teachers of the participants via the social validity forms. Social validity findings demonstrated that both parents and classroom teachers had positive views on the study.