Maide-Yûnus sûreleri örnekliğinde Esmâ-i Hüsnânın Kur'ân-ı Kerimdeki uyumu
The harmony of Esmâ-i Hüsna in the Qur'an in the example of Maide-Yunus surahs
  1. Tez No: 827214
  2. Yazar: HALİL MALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Âyetlerin ilahi iradeye dayalı olarak Kur'ân'a yerleştirilmesi âyetler arasında bir uyum olduğunu gösterir. Bu uyum münâsebetü'l-Kur'ân adında müstakil bir alanın ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Âyet sonlarında yer alan Allah'ın güzel isimleri de bulunduğu âyetle son derece uyumlu bir şekilde gelmiştir. Böyle bir uyumun var olması bizi bu konuyu seçmeye ve araştırmaya sevk etmiştir. Tezimiz iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezimizle alakalı konuları ele aldık. Bunlar münâsebetü'l-Kur'ân, Mekkî-Medenî ilmi ve esmâ-i hüsnâdır. Tezimizin ana konusuyla doğrudan ilişkisi olduğundan dolayı münâsebetü'l-Kur'ân konusunu biraz daha kapsamlı ele aldık, diğer iki konuyu o alandaki tartışmalara girmeden açıklamakla yetindik. İkinci bölüm tezimizin ana konusunu oluşturmaktadır. Bu bölümde Mâide, En'âm, A'râf, Enfâl, Tevbe ve Yûnus sûrelerinde yer alan âyet sonlarındaki esmâ-i hüsnânın âyet içi münasebetini inceledik. Bu isimleri belirlerken İmam Tirmizî'nin rivayetinde yer alan 99 ismi esas alarak çalışmamızı gerçekleştirdik. Bu isimlerin olası bir yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırmak, âyetin manasını pekiştirmek, müjde ve tehdit vb. sebeplerle kullanıldığını gördük. Akabinde isimlerin ele aldığımız sûrelerde Mekke ve Medine'de inmiş olan âyetlerdeki kullanımını inceledik ve mukayesesini yaptık.
Özet (Çeviri)
The placement of the verses in the Qur'an based on divine will indicates a harmony among the verses. This harmony has led to the emergence of a distinct field called“Munâsabatu'l-Qur'an”(the coherence of the Qur'an). The beautiful names of Allah found at the end of the verses are also perfectly harmonious with the verses. Such harmony has motivated us to choose and explore this subject. Our thesis consists of two parts. In the first part, we discussed the topics related to our thesis, namely the coherence of the Qur'an, the Meccan-Medinan verses, and the beautiful names of Allah (esmâ-i hüsnâ). Since the coherence of the Qur'an is directly related to our main topic, we delved deeper into this subject and provided brief explanations for the other two topics without engaging in further debates. The second part constitutes the main topic of our thesis. In this part, we examined the intra-verse coherence of the beautiful names of Allah found at the end of the verses in the chapters of Al-Ma'idah, Al-An'am, Al-A'raf, Al-Anfal, At-Tawbah, and Yunus. While determining these names, we relied on the 99 names mentioned in the narration of Imam Tirmidhi and conducted our study accordingly. We observed that these names serve to eliminate possible misunderstandings, reinforce the meaning of the verse, and are used for various purposes such as giving glad tidings or warnings. Additionally, we investigated the usage of these names in the verses of the chapters that were revealed in Mecca and Medina, making a comparative analysis.