Ekoturizm kapsamında Eskişehir ili hiking ve trekking rotaları
Eskişehir province hiking and trekking routes within the scope of ecotourism
- Tez No: 827216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dünya genelinde ve Türkiye'de tek düze ( deniz, kum, güneş) bir turizm algısı benimsenmekte ve dolayısıyla kaynakların hızla yok olmaya başladığı görülmektedir. Kitle turizminin yarattığı tahribatın önlenmesi amacı, kişilerin doğaya duyduğu özlem, çevre kirliliği, şehirlerin stresli yaşamı, gelişmekte olan toplumlar da dâhil görece farkındalığın ve bilinç seviyesinin artması klasik turizm anlayışına tepki olarak yeni ihtiyaçlar ortaya çıkarmaktadır. Alternatif turizmin örneklerinden olan Ekoturizm, tüketme üzerine kurulu anlayışlar yerine, sürdürülebilirliği temel alan bir turizm çeşididir ve Ekoturizmin unsurları içinde doğa yürüyüşleri önemli bir yer tutmaktadır. İnsanların otellere ya da birçok farklı konaklama işletmelerine kapanmaktansa hareket etme, yeni yerler keşfetme, güzel manzaralar izleme, sağlık, esenlik, kendini dinleme gibi konulara yönelimleri bu talebi arttırmaktadır. Bu ihtiyaçlardan yola çıkıldığında, yapılan araştırmalar sonucunda Eskişehir ilinin çeşitli seviye ve zorluklarda, yılın her mevsiminde tercih edilebilecek birçok yürüyüş rotasına sahip olduğu görülmektedir. Ekoturizmin bir alt başlığı olarak, doğa yürüyüşlerinin fiziksel ve zihinsel sağlığa faydaları baz alındığında, hiking ve trekking faaliyetlerinin daha fazla tanınması ve yaygınlaşması; turizme olan katkılarının yanı sıra entelektüel, farkındalık seviyesi yüksek sağlıklı bir toplum yaratma açısından da önem arz etmektedir. Bu çalışmada, bir ekoturizm çeşidi olan Hiking ve Trekking faaliyetlerinin Eskişehir ili sınırları içinde incelenerek ekoturizme katkılarının araştırılması, rotaların haritalar üzerinde gösterilerek yerli ve yabancı ziyaretçilere rehber olması, parkurların tanıtılması ve rotaların bulunduğu bölgeler hakkında bilgi vermek amaçlanmıştır. Çalışmada, Coğrafi Bilgi Sistemleri araçları ile alan taraması yapılmış elde edilen bulgular haritalandırılmıştır. Rotalar; Bozdağ Bölgesi, Türkmen Dağı Bölgesi, Eskişehir Kent Ormanı Rotası, Şehir İçi Tarihi Rota, ve Yazılıkaya (Frig Vadisi) Rotası olmak üzere 5 bölümde incelenmiştir. Sonuç olarak, Eskişehir ilinde mevcut rotalar dışında yeni rotalar ile bu rotalar üzerinde pek çok turistik çekicilik tespit edilmiş ve kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
A uniform perception of tourism (sea, sand, sun) is adopted throughout the world and in Turkey, and therefore it is seen that resources are rapidly disappearing. The aim of preventing the destruction caused by mass tourism, people's longing for nature, environmental pollution, stressful life of cities, and the increase in the relative awareness and consciousness level, including in developing societies, create new needs as a reaction to the classical understanding of tourism. Ecotourism, which is one of the examples of alternative tourism, is a type of tourism based on sustainability rather than concepts based on consumption, and nature walks have an important place among the elements of Ecotourism. People's tendency to move, explore new places, watch beautiful views, health, well-being and listening to themselves, instead of being confined to hotels or many different accommodation establishments, increases this demand. Research conducted as a result of these needs shows that Eskişehir has many walking routes of various levels and difficulties that can be preferred in all seasons of the year. As a subheading of ecotourism, based on the benefits of nature walks on physical and mental health, greater recognition and dissemination of hiking and trekking activities are important in terms of creating a healthy society with a high level of intellectual and awareness, as well as their contribution to tourism. In this thesis, Hiking and Trekking activities which are a type of ecotourism are examined within the borders of Eskişehir province; It is aimed to research their contributions to ecotourism, to guide local and foreign visitors by showing the routes on maps, and to introduce the trails. In the study, field scanning was carried out through geographical information systems and the findings were mapped. Routes were examined in 5 sections: Bozdağ Region, Türkmen Dağı Region, Eskişehir Kent Ormanı Route, Urban Historical Route, and Yazılıkaya (Phrygian Valley) Route. As a result, new routes and many touristic attractions on these routes apart from the existing routes have been identified in Eskişehir province and their use has been suggested.