Kronik otitis media (KOM) hastalarında tinnitusa sebep olan etkenlerin incelenmesi
Investigation of factors causing tinnitus in patients with chronic otitis media
- Tez No: 827293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE YALAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada Kronik Otitis Media (KOM) tanısı almış hastalarda“Tinnitus Derece Endeksi (Tinnitus Severity Index = TSI)”ve“Tinnitus Engellilik Anketi (Tinnitus Handicap Inventory = THI)”kullanılarak, tinnitusun hasta yaşamını nasıl ve ne derecede etkilediğini ve tinnitusun kronik otitis media ile bağlantısı değerlendirilmiştir. Ayrıca KOM'a özgü sağlıkla ilgili yaşam kalitesi anketi (Kronik Otitis Media anketi-12) hastalık bulgularının değerlendirilmesinde kullanılmıştır. Çalışmaya toplam 96 KOM'lu hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaşları 18-50 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 36.79±9.49 idi. Çalışmaya dahil edilen KOM'lu hastaların 36'sı (%37.5) erkek, 60'ı (%62.5) ise kadındı. Çalışma sonucunda KOM tanısı almış tinnituslu hastalarda hava ve kemik yolu saf ses ortalamasının KOM tanısı almış ancak tinnituslu olmayan hastalara göre daha yüksek olduğu saptansa da gruplar arasındaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı görülmüştür. KOM tanısı almış tinnitusu olan hastalarda yüksek frekans işitme ortalamasının KOM tanısı almış tinnitusu olmayanlara kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür. KOM tanısı almış tinnituslu hastalarda tinnitus engellilik ölçeği puanlarının, dolayısıyla da tinnitus engellilik algısının KOM tanısı almış ancak tinnitusu olmayan hastalara kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür. Çalışmamız sonucunda çalışma grubundaki hastalarda tinnitus derece indeksi puanlarının anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü. KOM tanısı almış tinnituslu hastalarda KOM belirtilerine ilişkin toplam puanın, belirti şiddeti puanının, vertigo düzeyinin, yaşam tarzı ve işlerde kısıtlama puanının ve sağlık hizmetleri puanının KOM tanısı almış ancak tinnitusu olmayanlara göre anlamlı şekilde yüksek olduğu tespit edilmiştir. KOM tanısı almış tinnituslu hastalarda tinnitus engellilik ölçeği ve tinnitus şiddet indeksi puanları ile hava ve kemik yolu saf ses ortalamaları arasında anlamlı ilişki saptanmadı. KOM tanısı almış tinnituslu hastalarda tinnitus engellilik ölçeği ve tinnitus şiddet indeksi puanları ile yüksek frekans işitme ortalamaları arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Çalışmamız sonucunda KOM belirtileri toplam puanı, vertigo şiddet puanı ve genel puan ile tinnitus engellilik ölçeği puanı arasında pozitif yönde ve düşük düzeyde ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, using the“Tinnitus Severity Index (TSI)”and“Tinnitus Handicap Inventory = THI”in patients diagnosed with Chronic Otitis Media (COM), how and to what extent tinnitus affects the patient's life and its relationship with chronic otitis media were evaluated. In addition, the COM-specific health-related quality of life questionnaire (Chronic Otitis Media questionnaire-12) was used to evaluate the disease findings. A total of 96 patients with COM were included in the study. The ages of the patients ranged from 18-50, and the mean age was 36.79±9.49 years. Of the patients with COM included in the study, 36 (37.5%) were male and 60 (62.5%) were female. As a result of the study, although it was determined that the air and bone conduction pure tone averages were higher in patients with tinnitus diagnosed with COM than in patients with COM but without tinnitus, it was seen that the difference between the groups was not statistically significant. It was observed that the mean of high frequency hearing in patients with tinnitus diagnosed with COM was significantly higher than those without tinnitus diagnosed with COM. It was observed that the tinnitus disability scale scores, and therefore the perception of tinnitus disability, were significantly higher in patients with tinnitus diagnosed with COM, compared to patients with COM but without tinnitus. As a result of our study, it was observed that the tinnitus grade index scores were significantly higher in the patients in the study group. It was determined that the total score of COM symptoms, symptom severity score, vertigo level, lifestyle and work restriction score, and health services score in patients with tinnitus diagnosed with COM were significantly higher than those who were diagnosed with COM but did not have tinnitus. No significant correlation was found between tinnitus disability scale and tinnitus severity index scores and air and bone conduction pure tone averages in patients with tinnitus diagnosed with COM. No significant correlation was found between tinnitus disability scale and tinnitus severity index scores and high frequency hearing averages in patients with tinnitus diagnosed with COM. As a result of our study, a positive and low level correlation was found between COM symptoms total score, vertigo severity score and general score, and tinnitus disability scale score.