Bibliyometrik çözümleme
Bibliometric analyses
- Tez No: 77801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ERAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV ÖZET Çalışmada, bibliyometri teriminin tanımı, tarihçesi ve bibliyometrik tekniklerin kullanımına ilişkin konulardan bahsedilmiştir. Çalışmanın amacı; özellikle atıf çözümlemesi ve bibliyometrik dağılımları tanıtmak, atıf sayılarının istatistiksel çözümlemesini ve dağılımlarını araştırmaktır. İkinci Bölümde, en sık adı geçen özel dağılımlardan (Bradford, Lotka, Zipf) bahsedilerek sonuçları tartışılmıştır. Aynı bölüm içerisinde dergi ve makalelerin kullanım sıklığına ilişkin Atıf (citation) çözümlemesi ve atıf çözümlemesindeki varsayımlar üzerinde durulmuştur. Üçüncü Bölümde, uygulama amacıyla Science Citation Index Journal Citation (SCI JCR)'da yer alan istatistik ve olasılık kategorisindeki 48 dergiye ilişkin atıf sayıları, etki fatktörü ve yakınlık ölçüsü gibi bibliyometrik ölçümler kullanılmıştır. Atıf sayılarının özel ve genel Simon fonksiyonuna uygulanmasıyla elde edilen dağılımın, Simon dağılımına uygunluğu, ki-kare uyum iyiliği testiyle araştırılmıştır. Dördüncü Bölümde, Simon fonksiyonundan elde edilen sonuçlar değer lendirilmiştir. Ayrıca bu bölümde etki faktörleri iki ve ikiden çok yıl üzerinden yeniden elde edilmiştir; üç yıl üzerinden bulunan etki faktörlerinin istatistik ve olasılık dergileri için iki yıl üzerinden bulunan faktörlere göre daha uygun olduğu gözlenmiştir. Atıf çözümlemesine yönelik yapılan etki faktörü ve normalize edilmiş etki faktörü değerleri genel olarak ve kendi grupları içerisinde yorum lanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study covers description and history of“Bibliometrics”as well as matters related with the use of bibliometric techniques. Objective of the Study is to introduce particularly Citation Analyses and Bibliomet ric Distributions and to research statistical analyses and distribution of citation figures. In the Second Section reference has been made to the most frequently mentioned special distributions (Bradford, Lotka, Zipf) and their results have been discussed. In the same section Citation Analyses and Hypothesis on Citation Analyses in respect to utilisation frequency of journals and articles have been dealt with. To carry out the study, bibliometric metrics such as citations, impact factor, immediacy index and source items pertaining to 48 journals in the category of“Statistics and Probability”included in“Science Citation Index”(SCI) have been used. In the Third Section, conformity of distribution, obtained through application of citation figures to special and general Simon functions, and to Simon distrubutions has been studied by means of a called chi- square goodnees-of-fit. In the Fourth Section the results obtained through Simon function have been assessed. On the other hand, in this section, impact factors has been reobtained through two and more than two respective years. It has been observed that factors found through three respective years would be appropriate for the statistics and probability journals when compared to factors found through two respective years. Impact factor and normalized impact factor values oriented towards citation analyses have been interpreted within the general groups and self-groups of journals.