Zihin yetersizliği olan öğrencilere toplama ve çıkarma problemlerini çözmenin öğretilmesinde sanal olarak sunulan etkileşim ünitesi yönteminin etkililiği
The effectiveness of virtually presented interactive unit method on teaching the additional and subtraction problem solving to students with intellectual disability
- Tez No: 827311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YIKMIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırmanın amacı, zihin yetersizliği olan öğrencilere toplama ve çıkarma problemlerini çözme becerilerinin öğretiminde sanal olarak sunulan etkileşim ünitesi yönteminin etkililiğini incelemektir. Ayrıca, sanal olarak sunulan etkileşim ünitesi ile öğrendiklerini öğretim bittikten 1 ve 2 hafta sonra sürdürüp sürdürmedikleri, edindiklerini genelleyip genellemedikleri ve araştırmanın sosyal geçerliliğine ilişkin öğretmen görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma, İstanbul'da bir özel eğitim meslek okuluna devam eden, zihin yetersizliği tanısı almış, yaşları 15-16 arasında değişen üç öğrenciyle (1 kız ve 2 erkek) gerçekleştirilmiştir. Araştırmada tek denekli araştırma yöntemlerinden denekler arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri araştırmaya katılan zihin yetersizliği olan öğrencilerin toplama ve çıkarma problemlerini çözme düzeyleri, bağımsız değişkeni ise sanal olarak sunulan etkileşim ünitesi yöntemi ile yapılan öğretimdir. Araştırmanın sonucunda zihinsel yetersizliği olan öğrencilere toplama ve çıkarma problemlerini çözme becerilerinin kazandırılmasında sanal olarak sunulan etkileşim ünitesi yönteminin etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin kazandıkları problem çözme becerilerini öğretim bittikten 1 ve 2 hafta sonra da sürdürmeye devam ettikleri, farklı ortam, araç ve kişilere genelleyebildikleri belirlenmiştir. Öğretmenlerin görüşlerinden hareketle elde edilen sosyal geçerlik bulgusuna bakıldığında; öğretmenlerin, sanal olarak sunulan etkileşim ünitesi yöntemine ilişkin görüşlerinin olumlu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effectiveness of the interactive unit method, which is presented virtually, in teaching addition and subtraction problem solving skills to students with intellectual disabilities. In addition, it was tried to determine whether they maintained what they learned 1 and 2 weeks after the end of the intervention, whether they generalized what they had learned with the interactive unit presented virtually, and the opinions of the teachers on the social validity of the research. The research was carried out with three students (1 girl and 2 boys) aged between 15 and 16 who were diagnosed with intellectual disability, attending a special education vocational school in Istanbul. In this study, multiple probe design with probe trials across subject which is one of the single subject designs was used. The dependent variables of the research are the level of solving the addition and subtraction problems of the students participating in the research, and the independent variable is the teaching with the interactive unit method presented virtually. As a result of the study, it was seen that the virtual interactive unit method was effective in gaining the skills of solving addition and subtraction problems to students with intellectual disabilities. In addition, it was determined that the students continued to maintain these skills 1 and 2 weeks after the end of the intervention, and they were able to generalize to different environments, tools and people. Considering the social validity finding obtained from the opinions of the teachers; it was concluded that the teachers' opinions about the presented virtualy interactive unit method were positive.