Çanakkale Bölgesinde kullanılan av araçlarının teknik özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir çalışma
Determination of the technical specifications of fishing gears used in Çanakkale region
- Tez No: 185776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İŞMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, 2005-2006 yılları arasında Çanakkale li'nde kullanılan avaraçlarının yapısal ve teknik özellikleri belirlenerek, FAO standartlarında planlarınınçizilmesi ve ISSCFG (Av Araçlarının Uluslararası Standartlarda statistikselSınıflandırılması)'ye göre sınıflandırılması amaçlanmıştır.1046 adet ruhsatlı balıkçı gemisinden 378 adet'inde kullanılan av araçlarıincelenmiştir. Elde edilen veriler sınıflandırılarak 4 adet çevirme (gırgır) ağı, 4 adettrol ağı (2 adet dip trolü, 2 adet algarna), 2 adet kıyı sürütme ağı, 1 adet dreç, 30 adetuzatma ağı, 9 adet olta, 2 adet paraketa ve 1 adet ahtapot tuzağı olmak üzere 53 avaracı tespit edilmiş ve teknik planları çizilmiştir.Anahtar Kelimeler :Çanakkale, Balıkçılık, Av Araç ve Gereçleri, Sınıflandırma,Teknik Çizim Planı, Türkiye.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed at classifying the structural and technical features of fishing gears used in Canakkale Region between 2005 and 2006 years according to ISSCFG (International Standard Statistical Classification of Fishing Gear), and drawing their designs in conformity with FAO (Food and Agriculture Organization) standards. The fishing gears used in 378 fishing vessels out of 1046 vessels with permit in the region were studied. By being classifyied the data obtained, 4 surrounding nets (seine net), 4 trawls (2 bottom trawls, 2 beam trawls), 2 beach seines, 1 dredge, 30 set nets, 9 hooks, 2 long lines, and 1 squid pot, totally 53 fishing gears, were reported and their technical plans were drawn up.