Doğu Asya ve Rusya Krizlerinin IMF politikaları bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the East Asia and Russia Crises within the scope of IMF policies
- Tez No: 827325
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE BİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yakın geçmişimize baktığımızda 1990'lı yılların başından itibaren çeşitli sebep sonucunda hükümetler krizle karşı karşıya kalmaktadır. Bu çeşitli sebepler arasında yanlış yönetim biçimleri yapısal sorunlar ve bütçe açıkları bulunmaktadır. 1997 senesinde Asya Mali krizi ve 1998 senesinde Rusya Krizi meydana gelmiştir. Asya krizinin temel nedeni dış borçlanmalar ve döviz kurlarındaki dalgalanmalarken Rusya Krizinin en etkin kriz nedeni yapısal problemlerdir. Kriz anında devletler dünya bankasından yardım talebinde bulunurlar. Bu talebe karşılık olarak Uluslararası Para Fonu (IMF) çeşitli bütçelemeler yaparak farklı politikalar uygulamaktadır. Bu çalışmanın amacı krizlerin tanımını yapmak kriz çeşitleri hakkında bilgilendirmek ve 1997-1998 yılında meydana gelen Asya ve Rusya krizlerinin nedenlerini o dönemde yaşanan problemleri IMF politikaları kapsamında incelemektir. ANAHTAR KELİMELER: Finansal Krizler, Asya, Rusya, IMF, Kriz Politikaları
Özet (Çeviri)
When we look at our recent past, governments have been facing crises as a result of various reasons since the beginning of the 1990s. These various reasons include mismanagement, structural problems and budget deficits. The Asian Financial Crisis in 1997 and the Russian Crisis in 1998 occurred. While the main reason for the Asian crisis was foreign borrowing and fluctuations in exchange rates, the most effective crisis reason of the Russian Crisis was structural problems. In times of crisis, states request assistance from the World Bank. In response to this demand, the International Monetary Fund (IMF) makes various budgets and implements different policies. The aim of this study is to define the crises, to inform about the crisis types and to examine the causes of the Asian and Russian crises that occurred in 1997-1998, the problems experienced in that period within the scope of IMF policies. KEYWORDS: Financial Crises, Asia, Russia, IMF, Crisis Policies