Otızm spektrum bozukluğu olan çocuklara sayma becerisi öğretiminde kullanılan sanal - yarı somut - soyut öğretim stratejisinin (VRA) etkililiği
Effectiveness of virtual - semi-concrete - abstract strategy (VRA) used in teaching counting skills to children with ASD
- Tez No: 827326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YIKMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı otizm spektrum bozukluğundan etkilenmiş olan öğrencilere atlayarak sayma becerisinin öğretiminde sanal- yarı somut ve soyut öğretim stratejisinin etkililiğini incelemektir. Araştırmada VRA stratejisinin etkililiğinin yanı sıra yapılan öğretimlerin farklı ortam ve farklı kişilere genellenebilirlik düzeyi, yapılan öğretimin 1, 2 ve 3 hafta sonra da izlenebilirliğinin ve yapılan bu çalışmaya yönelik öğretmen görüş ve tutumlarının belirlenmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Araştırmada tek denekli araştırma yöntemlerinden yoklama evreli denekler arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri araştırmaya katılan öğrencilerin atlayarak sayma becerisini gerçekleştirme düzeyleri, bağımsız değişkeni ise sanal-yarı somut-soyut öğretim stratejisi ile yapılan öğretimlerdir. Araştırmada üç aşamadan oluşan bu stratejinin birinci aşamasında kullanmak üzere web temelli bir sanal matematik manipülatifi, ikinci aşamada ise sanal manipülatifin resimli kartı kullanılmıştır. Son aşamada ise herhangi bir materyal kullanımadan sözel olarak çalışma tamamlanmıştır. Bu aşamalar takip edilerek yaşları 8-9 arasında değişen üç öğrenciye doğrudan öğretim yöntemi ile öğretim sunulmuştur. Uygulama sürecinde toplanan veriler görsel analiz ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda otizm spektrum bozukluğundan etkilenmiş olan öğrencilere atlayarak sayma becerilerinin kazandırılmasında sanal-yarı somut-soyut öğretim stratejisinin etkili olduğu görülmüştür. Öğrencilerin edindikleri atlayarak sayma becerisini öğretim bittikten 1, 2 ve 3 hafta sonra da sergileyebildikleri, farklı ortam ve kişilere genelleyebildikleri ve öğretmenlerin sanal-yarı somut-soyut öğretim stratejisi hakkında belirttikleri görüşlerinin olumlu olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Otizm Spektrum Bozukluğu, Sanal Yarı Somut – Soyut Öğretim Stratejisi, Atlayarak Sayma, Doğrudan Öğretim Yöntemi
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effectiveness of virtual-representational-abstract teaching strategies on teaching counting skills to by threes students affected by autism spectrum disorder. This study also examined the effectiveness of the VRA strategy, studies were conducted to determine the generalizability level of the teachings across different environments and different people, maintenance effect after 1, 2 and 3 weeks, and the teachers' views and attitudes with this study. Multiple probe model with probe phase, one of the single-subject research methods, was used in this study. The dependent variables of the research are the level of realization of the rhythmic counting skills of the students participating in the research, and the independent variable is the teaching done with the virtual-representational-abstract teaching strategy. In the research, a web-based virtual math manipulative was used in the first stage of this strategy, which consists of three stages, and a picture card of the virtual manipulative was used in the second stage. In the last stage, the study was completed verbally without using any material. Following these stages, three students aged between 8 and 9 were taught with direct instruction method. The data collected during the application process were analyzed by visual analysis. As a result of the research it was detected that virtual-representational-abstract teaching strategy was effective in acquiring rhythmic counting skills to students affected by autism spectrum disorder. It has been observed that the students can demonstrate the rhythmic counting skills they have acquired 1, 2 and 3 weeks after the end of the teaching, they can generalize across different environments and people, and the teachers' opinions about the virtual-representational-abstract teaching strategy are positive. KEYWORDS: Autism Spectrum Disorder, Virtual Semi-Concrete – Abstract Teaching Strategy, Skip Counting, Direct Teaching Method