6. sınıf matematik ders kitabının problem çözme stratejileri açısından incelenmesi
Analysis of the 6th grade mathematics textbook in terms of problem solving strategies
  1. Tez No: 827393
  2. Yazar: GÜLBEYAZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED RECAİ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı 6. Sınıf Matematik ders kitabında bulunan problemleri ve bu problemlerin çözümünde kullanılan problem çözme stratejilerini irdelemektir. Milli Eğitim Bakanlığının 6. Sınıf Matematik ders kitabı incelenmiştir. Araştırma da nitel araştırma yaklaşımlarından doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. araştırma öncesinde konuya dair ulusal ve uluslararası literatür incelendiğinde en çok araştırma yapılmış olan on strateji belirlenmiştir. Ders kitabında yer alan çözümlü problemler belirli stratejiler; sistematik liste yapma, tahmin etme, tahmin ve kontrol, diyagram çizme, bağıntı bulma, eşitlik veya eşitsizlik yazma, benzer problemlerin çözümünden yararlanma, geriye doğru çalışma, tablo yapma ve muhakeme etme kategorileri kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde kitapta yer alan problemlerde kullanılan problem çözme stratejilerinin her birine ait kullanım sıklığı frekans olarak çizelgelerde sunulmuştur. Ders kitabı 6. Sınıf matematik öğretim programında yer alan sayılar ve işlemler, cebir, veri işleme ve geometri öğrenme alanlarına göre değerlendirildiğinde sayılar ve işlemler öğrenme alanında en fazla kullanılan strateji diyagram çizme stratejisi, cebir öğrenme alanında tablo yapma stratejisi, veri işleme öğrenme alanında muhakeme etme stratejisi ve geometri öğrenme alanında ise eşitlik veya eşitsizlik yazma stratejisi ile muhakeme etme stratejisine yoğun olarak yer verilmiştir. Strateji çeşitliliğinin en fazla görüldüğü öğrenme alanının ise geometri öğrenme alanı olduğu görülmüştür. Matematik ders kitaplarında herhangi bir stratejisi bilgisi veya konu anlatımı yer almamaktadır. Öğrencilerin bu denli kolay erişebildiği bir kaynak da problem çözme stratejilerine dair bir konu anlatımı yapılabilir. 6. Sınıf matematik müfredatındaki kazanımların strateji kullanımı için yeterince geniş olmadığı görülmüştür. Bu çalışma diğer sınıf düzeylerinin ders kitabı da bu çerçeve de incelenip karşılaştırılmalı bir çalışma yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the problems in the 6th Class Mathematics textbook and the problem solving strategies used to solve these problems. The textbook that was examind is Govermental textbook. When the national and international literature on the subject was examined before the research, the ten strategies with the most research were determined. In the research, document analysis method, one of the qualitative research approaches, was usedsolved problems in the textbook, specific strategies; systematic list making, guessing, guessing and checking, drawing diagrams, finding correlations, writing equality or inequality, using solving similar problems, working backwards, making tables, and reasoning In the analysis of the data, the frequency of use of each of the problem solving strategies used in the problems in the book is presented in the tables as frequency. When the numbers and operations in the 6th grade mathematics curriculum are evaluated according to the learning areas of algebra, data processing and geometry the most used strategy in the field of numbers and operations learning is the strategy of drawing diagrams, the strategy of making tables in the field of learning algebra, the reasoning strategy in the field of data processing learning, and the strategy of reasoning with writing equality or inequality in the field of geometry learning. It has been seen that the learning area where the variety of strategies is seen the most is the geometry learning area. Mathematics textbooks do not include any strategy information or lectures. A resource or lecture containing problem solving strategies should be provided to students that they can access so easily. It has been observed that the achievements in the 6th class mathematics curriculum are not wide enough for strategy use. This study can be examined in the textbook of other class levels within this framework and a comparative study can be made.