Oryantalist resimden Türk resmine: Gergef ve kasnak işleyenler
From the orientalist painting to Turkish painting: Embroiders with embroidery frames
  1. Tez No: 827394
  2. Yazar: NESLİHAN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN TOPALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Gergef ya da kasnak aracılığıyla nakış işlemek, yüzyıllardır çeşitli kültürlerde karşımıza çıkmaktadır. Eskiçağlardan günümüze devam eden bu tür nakışçılık, dünyanın her yerinde uygulanmaktadır. Buna bağlı olarak her zaman ve neredeyse her ülkede, gergef ve kasnak işleyenler resmedilmiştir. Yağlıboyadan suluboyaya, minyatürden illüstrasyona birçok teknikte resmedilen bu konunun binlerce örneği olması, bu çalışmanın sınırlarını daraltmayı gerektirmiştir. Gergef ve kasnak aracılığıyla nakış işlemek, Osmanlı/Türk kadınları arasında onların sosyal statüsünü, eğitimini ve ev içi yeteneklerini yansıtan bir beceri olarak kabul edilmiştir. Nakış işlemek, aynı zamanda kültürel mirası ve geleneği korumanın bir yolu olduğu gibi kadınların duygularını, inançlarını, deneyimlerini aktarma yöntemidir. Dolayısıyla gergef ve kasnak işleyen Osmanlı/Türk kadınlarının, Oryantalist ve Türk resmi örneklerinde nasıl tasvir edildiğini araştırmak, buna bağlı olarak benzerlik ve farklılıkları ortaya koymak, bu kadınlara bakış açısını göstermek, kadının toplumdaki yeri ve rolleri paralelinde bunları değerlendirmek bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Embroidery by means of a hoop or embroidery frame has been encountered in various cultures for centuries. This kind of embroidery, which continues from ancient times to the present, is practiced all over the world. Accordingly, at all times and in almost every country, those who work the frame and pulley are depicted. The fact that there are thousands of examples of this subject, which is depicted in many techniques from oil painting to watercolor, from miniature to illustration, necessitated narrowing the boundaries of this study. Embroidery by means of a rhinestone and hoop was accepted as a skill that reflects their social status, education and domestic abilities among Ottoman/Turkish women. Embroidery is also a way of preserving cultural heritage and tradition, as well as a method of conveying women's feelings, beliefs and experiences. Therefore, the aim of this study is to investigate how Ottoman/Turkish women who embroider frames and hoops are depicted in Orientalist and Turkish painting examples, to reveal similarities and differences, to show their perspectives on these women, and to evaluate them in line with women's place and roles in society.