Kaptanın hukuki sorumluluğu
Shipmaster's legal liability
  1. Tez No: 827408
  2. Yazar: CAFER SADIK AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ŞEKER ÖĞÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada kaptanın özel hukuktan doğan sorumluluğu incelenmiştir. Kaptanın donatana karşı olan sorumluluğu bağlamında kaptanın istihdam edilmesine ilişkin sözleşmenin niteliğinin belirlenmesi önemlidir. Bu sebeple ilk bölümde kaptanın istihdam edilmesine ilişkin esaslar üzerinde durulmuştur. Kaptanın özellikle TTK m.1088 vd. hükümlerinde düzenlenen görev, yetki ve yükümlülükleri onun sorumluluğunun belirlenmesi bakımından önem arz eder. Dolayısıyla belirtilen bu konular çalışmamızın ikinci bölümünde ayrı başlıklar halinde ayrıntılı olarak inceleme konusu yapılmıştır. Ayrıca kaptanın donatanı, taşıyanı ve yükle ilgilileri temsil bakımından geniş bir kanuni yetkisi vardır. Kaptanın bu kanuni temsil yetkisi, üçüncü bölümde incelenmiştir. Son bölümde ise kaptanın hukuki sorumluluğuna ilişkin esaslar, sorumluluğun niteliği ve kapsamı farklı olduğundan, kaptanın sorumlu tutulabileceği kişiler yönünden ayrıma tabi tutularak değerlendirilmiştir. Ayrıca kaptanın sınırlı sorumluluktan yararlanma hakkını kaybetmesi de yine bu bölümde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on shipmaster's liability arising from private law issues. With regard to the shipmaster's liability against the ship-owner, it is important to determine the legal character of the contract regarding the employment of the shipmaster. Thus, in the first chapter of the study, the principles regarding the employment of the shipmaster are emphasized. Especially the duties, powers and obligations of the shipmaster are set forth under the TCC (Turkish Commercial Code) Art.1088 et al. are important in terms of determining his liability. Therefore, these mentioned issues have been examined in detail under separate headings in the second chapter of this study. In addition, the shipmaster has a wide legal authority to represent the ship-owner, the carrier and those interested on the cargo. This legal representation authority of the shipmaster is examined in the third chapter. In the last chapter, the principles regarding the shipmaster's legal liability are analyzed differently, divided in terms of the persons to whom the shipmaster can be held responsible, considering that the nature and scope of the responsibility are different. Additionally, the shipmaster's loss of his right to benefit from limited liability is also elaborated in this section.