Hiatal herni ve metabolik sendrom ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 827409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİSA ŞAHİN TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Metabolik Sendrom (MetS) ile Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH) ve Hiatal Herni (HH) ile obezite arasındaki ilişkiye dair literatürde anlamlı çalışmalar mevcuttur. Bizim çalışmamızda HH ile MetS ve komponentleri arasında ilişki olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya hastanemiz İç Hastalıkları polikliniğine Şubat 2022 – Mart 2023 tarihleri arasında başvurmuş, herhangi bir nedenle istenen Özofagogastroduodenoskopi (ÖGD) veya Toraks-Üst Abdomen bilgisayarlı tomografi görüntüleme yöntemleri ile HH saptanmış 89 hasta ve ÖGD sonucu normal olan 44 kişi kontrol grubu olarak dahil edildi. İleri yaş HH ile ilişkili bulundu (p=0,001). HH'li grup ile kontrol grubu arasında bel çevresi açısından istatistiksel anlamlı fark saptandı (p=0,016). HH'li grupta semptomatik reflü ve buna bağlı PPİ kullanımına daha sık rastlandı (p=0,01). Hasta ve kontrol grubu arasında MetS varlığı açısından istatistiksel anlamlı fark tespit edilemedi (p=0,337). Ortalama HDL-kolesterol değerleri bakımından iki grup arasında anlamlı fark mevcuttu (p=0,006). HH'li hastalar kendi içlerinde MetS bulunan ve bulunmayan olarak ikiye ayrıldığında bel çevresi ortalamaları MetS bulunan grupta daha yüksek değerlerde görüldü, istatistiksel anlamlı fark saptandı.
Özet (Çeviri)
There are observations in the past literature between Metabolic Syndrome (MetS) and Gastroesophageal Reflux Disease (GERD), and between Hiatal Hernia (HH) and obesity. In our study, we aimed to investigate whether there is a relationship between HH and MetS and its components.The study included 89 patients who applied to the Internal Medicine outpatient clinic of our hospital between February 2022 and March 2023 and who were found to have HH by Esophagogastroduodenoscopy (EGD) or Thorax-Upper Abdomen computerized tomography imaging methods requested for any reason.Forty-four patients withnormal EGD results were included as a control group in the study. Advanced age was found to be related to HH (p=0.001).A significant difference was found between the HH group and the control group, in terms of waist circumference (p=0.016).