Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin öğrencilerin stres ve mutluluklarına etkisi (Muğla ili örneği)
The effect of religious culture and moral knowledge courses on students' stress and happiness (Muğla province example)
- Tez No: 827410
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET DKAB dersinde öğrenilen bilgilerin öğrencilerin yaşamlarındaki stres ve mutluluklarına etkisinin araştırıldığı çalışmada Muğla ilinde farklı ilçelerde ikamet eden 8.sınıf düzeyindeki öğrenciler üzerinde yarı yapılandırılmış anket formuyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde teorik bilgilendirme yapılmış ardından araştırmanın bulgular ve yorumlarına geçilmiştir. Muğla ilinin kendine has coğrafi, sosyal, kültürel bir takım etkenler bakımından farklı olan ilçelerinde gerçekleştirilen araştırmaya 51 erkek 42 kız olmak üzere toplam 93 gönüllü katılımcı destek sağlamıştır. Elde edilen bulgular sırasıyla; gelir durum düzeyi, cinsiyet durumu ve ikamet edilen yerleşim birimi değişkenleri muvacehesinde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Sonuç kısmında ise elde edilen bulgulara ilişkin özet bilgiler verilmiş ve dersin işlenmesinde gözetilmesi gerektiği düşünülen bazı unsurlar öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, in which the effect of the information learned in the DKAB course on the stress and happiness of the students in their lives was investigated, a semi-structured questionnaire was conducted on 8th grade students residing in different districts of Muğla. In the first part of the research, theoretical information was given and then the findings and interpretations of the research were made. A total of 93 volunteer participants, 51 boys and 42 girls, provided support to the research carried out in the districts of Muğla, which are different in terms of geographical, social and cultural factors. The results obtained are respectively; In this study, it was tried to be evaluated in terms of income status level, gender status and residential area variables. In the conclusion part, summary information about the findings is given and some elements that are thought to be considered in the course of the lesson are presented as suggestions.