PVB/pomza VE PVB/skorya kompozitlerinin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of PVB/pumice and PVB/skoria composites
  1. Tez No: 827458
  2. Yazar: ŞENGÜL HEPÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TURAN BEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada optik özellikleri nedeniyle birçok alanda kullanıma sahip olan polivinil bütiral polimerine yeni özellikler kazandırmak amacıyla asidik pomza, bazik pomza ve skorya doğal volkanik kayaçları 1 mikronun altındaki tane boyutlarında eklenmiş ve yeni oluşan kompozitlerin ışık geçirgenliği ile termogravimetrik analizleri yapılmıştır. Asidik pomza, bazik pomza ve skorya doğal volkanik kayaçları için boyut indirgeme yöntemi olan su içinde bekletip çökmeyen kısmın santrifüjle sudan ayrılması, bu malzemelere oldukça uygun ve uygulaması kolay bir yöntem olmuştur. Bu volkanik kayaçların tabakalı yapıları nedeniyle kolay kırılmaları, basit bir öğütme sonrası birçok partikülün boyutunun inmesini sağlamıştır. Ayrıca partiküllerin su tutmaması nedeniyle kuruduktan sonra birbirine yapışmaması da uygulanan yöntemin rahat bir şekilde işlenmesi için uygun bir zemin oluşturmuştur. PVB polimeri görünür bölgede yaklaşık %85 ışık geçirgenliğine sahip fakat UV ışık geçirgenliği az olan bir polimerdir. Bu çalışmada kullanılan partiküller PVB'in saydamlığını ve ışık geçirgenliğini tanecik yüzdesine göre %10'dan %90'a kadar çok farklı oranlarda hem görünür hem de UV bölgede azaltmış ve yarı saydam renkli malzemeler oluşturmuşlardır. Termal olarak sıcaklıktan etkilenmeyen volkanik kayaç partikülleri olan asidik pomza, bazik pomza ve skorya; polimerin termal bozunma mekanizmasını etkilememiştir. Bu haliyle kompozitler, renkli cam yapımına oldukça uygundur.
Özet (Çeviri)
Polyvinyl butyral (PVB), a resin, is being stronger in binding, sharper in optical clarity, and being able for providing flexibility and toughness. Polyvinyl butyral is served as a material of interlayer in laminated automotive safety glass to prevent glass fragments from being spread out on sudden, damaging and breaking and to make safe from heat or light, resulting of UV radiations or solar energy by diminishing their effects. Volcanic rock is a material primarily composed of aluminum silicate in a crystalline or amorphous form. Volcanic rocks commonly come in the form of scoria and pumice. In this work, PVB/pumice and PVB/scoria composites were synthesized at different particle and mass ratio and characterized using UV-visible light transmittance and thermogravimetric analysis. Also, morphologic and elemental analysis of pumice and scoria were performed using SEM-EDX. Volcanic rocks used in this work are chemically inert and thermally stable. As a result, they did not affect the thermal degradation of PVB. But they decreased the light transparency of the polymer. %0.1 filler content of volcanic rock particles in PVB had very low effect as %10, respectively. But the maximum weight ratio which is % 10 filler content was decreased the transmittance percentage to almost %10 for visible area and to zero for UV region. As a result, these composites can be use as a colored glass fabrication. Also the volcanic rock particles are all natural found in nature and can be discarding to the nature without zero hazards not like dyes which are very toxic to the nature.