Balıklardan aeromonas sobrıa izolasyonu, antibiyotik dirençliliklerinin belirlenmesi ve genotiplendirilmesi
Isolation of aeromonas sobria in fish, determination of antibiotic resistance and genotyping
- Tez No: 827469
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SAVAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu araştırmada, balıklardan izole edilen Aeromonas sobria suşlarının antibiyotik dirençliliklerinin belirlenmesi ve filogenetik yakınlıklarının saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışmasında, A. sobria izolasyonu için 2023 yılında İzmir bölgesinden toplanan 100 adet balık örneği kullanılmıştır. Örneklerden izole edilen suşlar, VITEK-2 otomatize sistemi kullanılarak identifiye edilmiştir. Antibiyotik dirençliliğinin belirlenmesi için Kirby-Bauer Disk difüzyon tekniği kullanılmıştır. A. sobria suşlarının genotiplendirilmesinde RAPD-PCR tekniği kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada 100 adet balık örneğinden 11 (%11) adet A. sobria suşu izole ve identifiye edilmiştir. Antibiyogram sonucunda, en yüksek direncin ampisilin ve amoksisiline (%90,9) karşı geliştiği belirlenirken, en yüksek duyarlılık enrofloksasine (%72,7) karşı oluşmuştur. Genotiplendirme ile 11 farklı genotip saptanmıştır. Filogenetik benzerlikler % 17 ile % 92 arasında hesaplandı. Sonuç: Bu çalışmanın sonucunda zoonoz bir etken olan A. sobria suşlarının varlığı ortaya konmuş ve suşların antibiyotik direnç profilleri belirlenmiştir. A. sobria suşlarında belirlenen farklı direnç oranları, A. sobria enfeksiyonlarının tedavisinde uygun antimikrobiyal ajanların seçilmesinin önemini ortaya koymaktadır. Genotiplendirme ile A. sobria izolatlarının genotipik olarak çeşitlilik gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the antibiotic resistance of Aeromonas sobria strains isolated from fish and determining their phylogenetic affinities. Material and Methods: In this thesis, 100 fish samples collected from İzmir region in 2023 were used for the isolation of A. sobria. The strains isolated from the samples were identified by using the VITEK-2 automated system. Kirby-Bauer Disk diffusion technique was used to determine antibiotic resistance. RAPD-PCR technique was used for genotyping of A. sobria strains. Results: In this study, 11 (11%) A. sobria strains were isolated and identified from 100 fish samples. As a result of the antibiogram, it was determined that the highest resistance developed against ampicillin and amoxicillin (90.9%), while the highest sensitivity was against enrofloxacin (72.7%). By genotyping, 11 different genotypes were determined. The phylogenetic similarities were calculated between 17% to 92%. Conclusion: By this study, the presence of A. sobria strains, which is a zoonotic agent, was revealed and the antibiotic resistance profiles of the strains were determined. The determined different resistance rates in A. sobria strains reveals the importance of choosing appropriate antimicrobial agents in the treatment of A. sobria infections. By genotyping it was determined that the A. sobria isolates were genotypically diverse.