Basın demeçleri bağlamında Türk ve Amerikan ilişkilerinin terörle mücadele boyutu
The fighting terrorist dimension of Turkish and American relations in the context of press releases
  1. Tez No: 827490
  2. Yazar: ELİF VARDAR
  3. Danışmanlar: DR. BARIŞ ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: MEF ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Strateji Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında Suriye'ye sıçrayan Arap baharının oluşturmuş olduğu kaotik ortamda kendine yer edinen PKK/PYD ve İŞİD terör örgütlerine karşı müttefik olan Türkiye ve Amerika'nın terörle mücadelede ne denli işbirliği yapabildiği araştırma sorusundan yola çıkılarak, devletlerin terörizme karşı işbirliği zorlukları irdelenmiştir. İzlenilen metot söylem analizi ve süreç analizi birlikteliğidir. 2011-2018 yılları arasında devlet başkanlarından savunma bakanlığına, dışişleri bakanlarından hükümet sözcülerine kadar farklı kurumların yönetimlerinde bulunan kişilerin söylemleri analiz edilerek ve sahadaki eylemleriyle karşılaştırılarak süreç analizi yapılmıştır. Araştırma sırasında yıllara göre çeşitli haber kaynakları taranmış ve sahada terör örgütlerine karşı gerçekleştirilen operasyonlar literatür taraması ile detaylı olarak incelenmiştir. Devlet kurumlarında bulunan kişilerin söylemleri kamuoyuna açık kaynaklardan elde edilmiş ve çeşitli kaynaklardan araştırılıp teyit edilerek sunulmuştur. Tez içerisinde bulunan görüş ve önerilerin tamamı, yaptığım araştırmalar sonucu şekillendirdiğim kişisel fikirlerimdir ve herhangi bir kişi veya kurumun görüşünü yansıtmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The research question, which forms the departure point for this thesis, is 'to what extent states can cooperate against violent nonstate actors and terrorism'. To this end, the policies and cooperation dynamics of the USA and Turkey against PKK/PYD and ISIS are studied. The method followed is the joint application of discourse analysis and process tracing. The process analysis was conducted by analyzing the discourses of people in the management of different institutions, from heads of state to the ministry of defense, from foreign ministers to government spokespersons between 2011-2018 and comparing them with their actions in the field. Various news sources were scanned in this time period, and the operations carried out against terrorist organizations in the field were examined in tandem with the literature review. Discourses of people in state institutions were obtained from publicly available sources and cross-checked by researching and confirming from various sources. The opinions and suggestions in the thesis do not reflect the opinion of any person or institution, and belong to the researcher.