Developing high school students' vocabulary through short stories in English language teaching
İngilizce dil eğitiminde lise öğrencilerinin kısa hikâyeler aracılığıyla kelime becerilerini geliştirmek
  1. Tez No: 827513
  2. Yazar: OĞUZ CANBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR CAHİT TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışma, hedef kelime bağlamı olarak kısa öyküler yoluyla kelime öğretiminin etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Her geçen yıl kelime hazinesinin önemi öğretmenler ve öğrenciler tarafından gözlemlenmektedir. Milli Eğitim müfredatında kelime kazanımı ile ilgili çalışmalar da bulunmaktadır ancak öğrenciler yeni öğrendikleri kelimeleri içselleştirememekte ve kalıcı olarak öğrenememektedirler. Yabancı dil kelime öğretimi konusunda çeşitli çalışmalar yapılmış, yabancı dil öğretiminin en iyi ve en kaliteli şekilde gerçekleştirilmesi için çeşitli yaklaşım ve yöntemler denenmiştir. Ancak ders saatlerinin kısıtlı olması, yoğun program ve kalabalık sınıflar bu metinlerin faydalı bir şekilde kullanılmasını engellemiştir. Bu olumsuzluklar içinde edebi metinleri dil öğretiminin bir parçası haline getirmek mümkündür. Bu yöntemi dil sınıflarına dâhil etmenin en uygun yolu hikâyelerdir. Bu çalışmada kullanılacak olan öykü, lise öğrencilerinin kelime dağarcığını geliştirmeyi ve aynı zamanda öğrenilen yeni kelimeleri içselleştirmeyi ve daha kalıcı hale getirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma lise 10. sınıfta ve İngilizce başlangıç (A2) seviyesinde olan toplam 30 öğrenci üzerinde uygulanacaktır. Araştırma tasarısı öğrencilerin yabancı dil öğrenirken edebi eserlere, özellikle kısa hikâyelere karşı tutumlarını ölçmek amacıyla hem tanımlayıcı hem de kısa hikâyelerin öğrencilerin kelime edinimi üzerindeki faydalarını görmek üzere deneysel olarak iki aşamalı planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the effects of teaching vocabulary through short stories as the target vocabulary context. Every year, the importance of vocabulary is observed by teachers and students. There are also studies on vocabulary acquisition in the National Education curriculum, but students cannot internalize the newly learned words and learn them permanently. Various studies have been carried out on foreign language vocabulary teaching, and various approaches and methods have been tried in order to carry out foreign language teaching in the best and highest quality way. However, limited lecture hours, busy schedule and crowded classrooms prevented the useful use of these texts. In these negative situations, it is possible to make literary texts a part of language teaching. Stories are the most appropriate way to incorporate this method into language classes. The story to be used in this study aims to improve the vocabulary of high school students and at the same time to internalize the new words learned and make them more permanent. This study will be applied to a total of 30 students who are in the 10th grade of high school and at the elementary (A2) level of English. The research design was planned experimentally in two stages to see the benefits of both descriptive and short stories on students' vocabulary acquisition in order to measure students' attitudes towards literary works, especially short stories, while learning a foreign language.