İş hukukunda uçuş personeli
Flight crew in labour law
- Tez No: 906415
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED FATİH UŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Havayolu taşımacılığı yük yolcu ve posta taşımacılığı olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Havayolu taşımacılığında kokpit ya da kabinde görev alan personel uçuş personeli olarak ifade edilmektedir. Yer hizmetlerinde çalışanlar 4857 Sayılı İş Kanunu'nun kapsamı içerisinde işçi sıfatını taşımaktadır. Hava taşıma işlerinde çalışan uçuş personeli ise iş kanununun kapsamı dışında bırakılmıştır (m. 4). Uçuş personelinin iş ilişkisini düzenleyen özel bir kanun olmaması nedeniyle, uçuş personeli; hizmet ilişkisinin düzenlendiği genel kanun olan Türk Borçlar Kanunu'na tabidir. Ancak Türk Borçlar Kanunu'nda yer alan hükümler uçuş personelinin karmaşık ve dinamik iş yapısını kapsamakta yetersiz kalmaktadır. Uygulamada iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri detaylı bir şekilde yapılmaktaysa da mevcut hukuki ihtilafların çözümünde yeterli olamamaktadır. Çalışmamızda uçuş personelinin iş hukuku çerçevesinde çalışma koşulları, hukuki statüsü ve ilgili yasal düzenlemeler kapsamlı bir şekilde incelenmektedir. Uçuş personelinin kimlerden oluştuğunun belirlenmesi, işyerinin, eklentilerinin ve uçuş personeline uygulanacak hukukun tespit edilmesi, çalışma ve dinlenme sürelerinin hesaplanması, ücretin ve fazla mesai, taraf hak ve yükümlülükleri vb. hususlar çalışmamızda mümkün olduğunca yabancı ülkelerle karşılaştırmalı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Air transportation is divided into three as cargo passenger and mail transportation. In air transportation, the personnel working in the cockpit or cabin are referred to as flight personnel. Those working in ground services are considered workers within the scope of the Labour Law No. 4857. Flight personnel working in air transportation are excluded from the scope of the labor law (Article 4). Since there is no special law regulating the labor relationship of flight personnel, flight personnel are subject to the Turkish Code of Obligations, which is the general law governing the labor relationship. However, the provisions in the Turkish Code of Obligations are insufficient to cover the complex and dynamic work structure of flight personnel. Although employment contracts and collective labor agreements are made in detail in practice, they are not sufficient to resolve existing legal disputes. In our study, the working conditions, legal status and relevant legal regulations of flight personnel within the framework of labor law are examined comprehensively. Determining who the flight personnel consists of, determining the workplace, its annexes and the law to be applied to flight personnel, calculating working and rest periods, wages and overtime, rights and obligations of the parties, etc. In our study, these issues were discussed in a comparative manner with foreign countries as much as possible.