İdari para cezaları ve idari yargı denetimi
Administrative fines and administrative judicial review
  1. Tez No: 827534
  2. Yazar: GÖZDE DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmanın ana konusunu idari para cezaları, idari para cezalarının idari yaptırımlar içerisindeki yeri ve idari para cezalarına hâkim olan ilkeler söz konusu ilkelerin idari para cezaları açısından önemi, idari para cezalarında olması gereken güvenceler ve idari para cezalarının yargısal denetimi ve denetimde önem arz eden hususlar oluşturmaktadır. Çalışmamda hukuk devleti ilkesinin en önemli sonuçlarından biri olan yasallık ilkesi üzerinde önemle durulmuştur. Bu bağlamda yasallık ilkesi ve bu ilkenin bağlantılı olduğu diğer ilkelere değinilerek idari para cezaları bakımından nasıl düzenlendiği ve sonuçları ayrıca yasallığın kabahatlerde ve idari para cezalarında nasıl düzenlendiği, yargı kararlarına nasıl yansıdığı açıklanmaya çalışılmıştır. Öte yandan, idari para cezalarının idari yaptırım türleri ve diğer para cezalarından ayrılan yönleri ve yargısal denetim bağlamında görevli yargı yeri sorunu üzerinde durularak temelinde bir idari işlem olması sebebiyle idari yargı denetimine tabi olması gerekliliği ve denetimde nelere dikkat edildiği üzerinde durulmuştur. Son olarak, idari yargı denetiminde yürütmenin durdurulması müessesinin yeterli koruma sağlayıp sağlamadığı açıklanmak suretiyle denetimde olması gerekenler belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is administrative fines, the place of administrative fines in administrative sanctions and the principles that dominate administrative fines, the importance of these principles in terms of administrative fines, the guarantees that should be in administrative fines, the judicial review of administrative fines and the important issues in supervision. In my study, the principle of legality, which is one of the most important results of the rule of law, has been emphasized. In this context, it has been tried to explain how it is regulated in terms of administrative fines and how legality is regulated in misdemeanors and administrative fines, and how it is reflected in judicial decisions by referring to the principle of legality and other principles that this principle is related to. On the other hand, by focusing on the types of administrative sanctions and the different aspects of administrative fines from other fines, and the problem of the place of jurisdiction in the context of judicial review, the necessity of being subject to administrative judicial review and what is taken into account in the audit are emphasized. Finally, it has been tried to determine what should be under the supervision by explaining whether the institution of stay of execution in the administrative judicial review provides adequate protection.