Karanlık üçlü perspektifinden cinsel suçlularda psikopatoloji ve yaşam öyküsü
Psychopathology and life history of sexual offenders from perspective of the dark triad
- Tez No: 827533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHİME ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Psikoloji, Law, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Cinsel suçlar hem bir hukuk problemi yaratmakta hem de bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır. Literatürde suç davranışlarının kaynağına dair iki temel görüşün ilki suçun özgür iradeyle işlendiğini, ikincisi ise kişinin çeşitli koşullarının suç işlemeye zemin hazırladığını savunur. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de cinsel suçlardan hüküm giymiş kişilerin psikolojik koşullarına dair fikir edinmektir. Bunun için hükümlülerle iki aşamalı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada çalışmaya katılan 223 katılımcıdan kişisel bilgiler formu ve Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçeğini doldurmaları istenmiştir. Ardından ölçekten en yüksek ve en düşük puanları alan on beşer katılımcıdan toplam 26 kişiyle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Karanlık Üçlü kişilik özellikleri psikopati, narsisizm ve Makyavelizmdir. Bu üç kişilik özelliğinin suç ve saldırganlık davranışlarıyla olan pozitif ilişkisi sebebiyle çalışmamızda Karanlık Üçlü üzerinden bir analiz yapılması uygun bulunmuştur. Yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşmelerde ise katılımcıların doğumdan ortaokul sonuna kadarki çocukluk dönemlerinde travmatik yaşam öyküleri bulunup bulunmadığı irdelenmiştir. Çalışmanın kapsamı açısından travmatik yaşam öyküsü, çocuklukta bakım verenler, aile, öğretmenler ve akran grubundan yakın olunan kişilerden görülen şiddet ve zorbalık olayları olarak ele alınmıştır. Çalışmanın verileri SPSS 28.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların demografik bilgileri ve ölçekten aldıkları puanlar ile yüz yüze görüşmelerden elde edilen kategorik veriler üzerinde betimleyici analizler ve korelasyon analizleri yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sexual crimes create both a legal and a public health problem. The first of the two main views in the literature on the source of criminal behavior argues that the crime is committed with free will, and the second argues that various conditions of the person prepare the ground for committing a crime. The aim of this study is to get an idea about the psychological conditions of people convicted of sexual crimes in Turkey. For this, a two-step study was carried out with the convicts. In the first step, 223 participants were asked to fill in the personal information form and the Turkish version of the Short Dark Triad scale. Then, interviews were conducted with a total of 26 people who got one of either the highest or the lowest fifteen scores. The Dark Triad personality traits are psychopathy, narcissism, and Machiavellianism. Due to the positive correlation of these three personality traits with crime and aggression behaviors, it was found appropriate to conduct an analysis on the Dark Triad in our study. In the semi-structured face-to-face interviews, it was examined whether the participants had traumatic life stories during their childhood from birth to the end of secondary school. In terms of the scope of the study, traumatic life history was defined as violence and bullying from childhood caregivers, family, teachers, and peers. The data of the study were analyzed using the SPSS 28.0 program. Descriptive and correlation analyzes were carried out on the demographic information of the participants, the scores they got from the scale, and the categorical data obtained from face-to-face interviews.