Milli Eğitim'de norm kadro uygulamasında karşılaşılan sorunlar ve konuyla ilgili çözüm önerileri
The Problems of norm cadre application in National Education (Turkish) and solution propasals about the topic
- Tez No: 141354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇİTFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
“Milî Eğitimde Norm Kadro Uygulaması'nda Karşılaşılan Sorunlar ve Konuyla İlgili Çözüm Önerileri”konulu araştırmada Millî Eğitim'de Norm Kadro Uygulaması'nda karşılaşan sorunlar ortaya konulmuştur. Konuyla ilgili literatür taraması yapılmış ve mülakat yöntemiyle idareci, öğretmen ve sendika üyelerinin görüşlerine başvurulmuştur. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Norm Kadro Uygulaması'nın değişim ihtiyacından kaynaklandığı noktasından hareketle değişim gerekliliği vurgulanmış ve Norm Kadro Uygulaması'nın bir toplam kalite çalışması olmasından dolayı Toplam Kalite Yönetimi ele alınmıştır. İkinci bölümde genel olarak Norm Kadro işlenmiş ve ülkemizde uygulanmasının gerekçeleri ve genel olarak uygulamada karşılaşılan sorunlar anlatılmıştır. Üçüncü bölümde Millî Eğitim" de Norm Kadro Uygulaması ve Uygulamada Karşılaşılan Sorunlar üzerinde durulmuştur. Son bölümde araştırmayı desteklemesi için bazı okul idarecileri, öğretmenler ve sendika üyeleriyle yapılan görüşmelere ve bunların değerlendirilmesine yer verilmiştir. Araştırmadan çıkan en önemli sonuçlar şunlar olmuştur: - Norm Kadro Uygulaması'na geçilmesi yerinde bir karar olmuştur. Ancak; Norm Kadro Uygulaması'na gerekli alt yapı hazırlanmadan başlanmıştır. Okulların sayısının yetersizliği, okulların fizikî durumunun uygun olmayışı ve öğretmen sayısının azlığı bu alt yapı eksikliklerinin en önemlileri olarak karşımıza çıkmıştır. - Uygulamanın zamanlaması iyi olmadığı için birçok sorunla karşılaşılmış ve bu sorunların üstesinden yeni genelgelerle gelinmeye çalışılmıştır. Ancak buçabalar da uygulamanın istenilen zemin üstüne oturtulmasını sağlayamamıştır. - Norm Kadro Uygulaması'na geçilirken idareci, öğretmen, sendika ve akademisyenlerin görüşlerine başvurulmamıştır. Bu da, uygulamanın kabul görmesindeki en önemli engel olmuştur. - Yönetmelik kağıt üzerinde ideali yansıtmasına rağmen, uygulamada özellikle şahıslardan kaynaklanan bazı delinmelere(ihlâllere) rastlanmaktadır ve bu da eşitsizlik ve adaletsizliğe sebep olmaktadır. - Bazı öğretmenlerin eşlerinin görevi ( mülkî idarî amir, hakim-savcı, subay- astsubay, emniyet mensubu olanlar) nedeniyle atamalarda öncelikli olması eşitsizliğe ve adaletsizliğe sebep olmakla birlikte, diğer öğretmenlerin bağlı oldukları kuruma olan güvenlerini sarsmakta ve iş doyumu ile verimliliğin düşmesine yol açmaktadır. Millî Eğitim' de Norm Kadro Uygulaması' nda karşılaşılan sorunların giderilmesine ilişkin getirilen bazı öneriler: - Norm Kadro Uygulaması' ndan önce öğretmenlerin iyi yetiştirilmesine önem verilmelidir. - Okul sayıları yeterli düzeye getirilmeli ve okulların fiziki eksikliklerinin giderilmesine çalışılmalıdır. - Dersi olmayan ya da yeterli dersi olmayan öğretmenlere maaş karşılığı girmeleri gereken ders sayısı kadar ders verilerek ve öğretmenlere gereksiz ek ders ve buna bağlı olarak ek ders ücreti verilmeyerek israfin önüne geçilmelidir.Ill - Norm Kadro Uygulaması eşitliği ve adaleti sağlamalı, bütün öğretmen/okul idarecilerine aynı şekilde uygulanmalıdır. Uygulamada hukuka uygun ve objektif davranılmalıdır. -Değerlendirme ve denetimlerde keyfiyete asla müsaade edilmemeli, demokratik bir yapı oluşturulmalıdır. - Millî Eğitim, ülkenin en önemli meselesi olarak ele alınmalı ki Millî Eğitim Bakanlığı atamaları, diğer bakanlıklara bağlı personelin atamalarına göre şekillenmesin.
Özet (Çeviri)
In this research the subject is the problems faced with in The Application of Standart Position in the Ministry of Education, and the proposals about the solutions of the faced problems are studied. A literature research about the subject was done and managers, teachers, and teachers' trade union members were asked about their opinion by way of an interview. The publications about the study consists of four parts. In the first part, the need for a change is pointed out with the fulcrum that the Standart Position application is because of the need for a change, and because the Standart Position is a total quality study, the total quality management is held. In the second part, Standart Position is studied in general, and the reasons why it was applied in Turkey and the problems faced with in its application in general are studied. In the third part, The Standart Position Application of the education system and its problems that it causes are studied. In the last part of the thesis, some interviews with teachers, teachers' trade union members and school managers are given to support our research. The most important results which came out of the study are the followings: - First of all, it has been a right decision to begin the Standart Position Application. However The Application of the Standart Position was started without doing the sufficient preperations. The insufficiency in the number of schools, the inappropriateness of the physical conditions of the schools, and the insufficiency in the number of teachers can be shown as the most important lacks in the Application of the Standart Position. Since the timing of the application was not suitable, a lot of problems aroused and they were tried to be solved out with new circulars. However, these simple solutions did not work out.While passing to The Application of The Standart Position, managers, teachers and teachers' trade union members were not asked for their opinions. This is the most significant obstacle in the acceptance of this application. - Although the regulations seem to be ideal on paper, in the application of the Standart Position there are some breaches especially caused by persons which later cause inequality and unfairness. Due to the fact that the number of teachers whose spouses are judge/public prosecutor, general officer/noncommisioned officer and police officer are very high in number and that they have the right to priority in the appointments which causes inequality and unfairness which makes the other teachers untrustful to their institutions and also causes a decrease in job quality and business satisfaction. The solutions that are proposed to solve the problems faced with in The Application of Standart Position in the Ministry of Education are the followings: Before The Application of Standart Position, the importance should be given to the education of the teachers. The number of the schools should be made enough and the deficiencies in the physical conditions of the schools should be solved. The teachers who have no courses/lessons or not have enough courses/lessons should be given courses/lessons that they should give compulsorily for their salaries and teachers should not be given unnecessary extra courses/lessons. Thus, the waste of their time and also the extra vagence of teachers should be ended.VI The Application of Standart Position should provide equality and fairness and should be applied to every teacher/school administrator in the same way. The application must be fair and objective. Modality should not be let in assessment and inspection, and a democratic system should be provided. The Turkish National Education must be thought as the main issue of the country, so that the teachers and school administrator appointments of the Ministry of Education should not depend on the other ministries staffs' appointments.